Čeští piloti vojenských vrtulníků trénují před afghánskou misí v Chorvatsku

Piloti vojenských vrtulníků z Česka a Chorvatska absolvují společný výcvik před nasazením v Afghánistánu. Na vojenském letišti u chorvatského Zadaru se s nimi připravují i letečtí mechanici. Úspěšný projekt už zaujal i další země NATO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští a chorvatští vojenští piloti se v Chorvatsku společně připravují na misi v Afghánistánu

Čeští a chorvatští vojenští piloti se v Chorvatsku společně připravují na misi v Afghánistánu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Dobré vztahy mezi piloty jsou v afghánských podmínkách velmi důležité, navíc slouží jako příklad pro afghánské posádky.

„Naším úkolem je hlavně výcvik afghánských posádek, aby se naučily ovládat vrtulník a přepravovat osoby nebo materiál. Dalším krokem je zalétávaní pilotů, abychom co nejrychleji mohli přenechat tuto práci našim afghánským kolegům,“ vysvětluje chorvatský pilot Dalibor.

Výcvik v Chorvatsku trvá dva týdny. Piloti a mechanici se během nich seznamují s vrtulníky, jaké se používají v Afghánistánu, a jejich výbavou. Předtím se ale posádky školily i v Česku, například na trenažérech v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín sledoval výcvik pilotů na chorvatském letišti Zemunik nedaleko Zadaru

„Původní myšlenka vznikla v době, kdy jsme byli společně nasazeni v Afghánistánu i s dalšími piloty, jako byli Chorvati a Maďaři. Zjistilo se, že nejsou stejné standardy pro obsluhu vrtulníků a je nutné udělat sjednocení postupů,“ přibližuje kořeny projektu generálmajor Miroslav Žižka, první zástupce náčelníka generálního štábu armády České republiky.

O úspěšný česko-chorvatský projekt spolupráce v rámci NATO už se zajímají i jiné státy. Šetří totiž peníze a pomáhá koordinaci v rámci aliance.

Podle chorvatského ministra obrany Ante Kontromanoviče je to symbol uznání schopností mladé chorvatské armády a celého Chorvatska jako spolehlivého člena NATO.

„Spojujeme naše prostředky a kapacity. Tímto způsobem prosazujeme politiku NATO, která spočívá především ve spolupráci. Dnes jsme viděli zářný příklad součinnosti našich a českých pilotů. O tento projekt už projevilo zájem více zemí, které se chtějí připojit,“ řekl na vojenském letišti Zemunik ministr.

Martin Dorazín, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme