Čeští policisté kontrolují a opravují plot na maďarsko-srbské hranici

Zadržení převaděčů a ilegálních migrantů. To jsou hlavní úkoly českých policistů, kteří pomáhají maďarským kolegům s ochranou hranice se Srbskem. Podél celé hranice je natažený plot a ten padesátka českých policistů kontroluje 24 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společná česko-slovensko-maďarská hlídka | Foto: Petr Vavrouška

Dvojice techniků záplatuje díru v plotě na hranici. V noci se někdo pokusil tudy projít ze Srbska do Maďarska. Aby se to podařilo jen minimu migrantů, hlídkují podél hranice také čeští policisté.

„Ten plot nacházíme pravidelně každou noc v pěti šesti případech poškozený. Ty skupiny se snaží pronikat na různých místech,“ popisuje velitel hlídky Marek Hruška.

Kontrolovat 175 kilometrů dlouhou hranici je pro Maďary logistiky a personálně velmi náročné. Proto jim teď pomáhají také desítky policistů z Česka, Slovenska a Polska.

„My jsme tady především proto, abychom podpořili maďarského kolegu, který velí naší smíšené hlídce. Na něm leží rozhodnutí, co budeme dělat. A samozřejmě že hlavním úkolem je snaha zadržet převaděče,“ přibližuje Jan Tkačík, který v mezinárodní hlídce slouží.

Ne pokaždé se to ale podaří. Za převaděčství hrozí v Maďarsku několik let vězení. Lidé, kteří pašují migranty přes hranici, si dávají velký pozor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté z Česka, Slovenska a Maďarska brání migrantům v překročení maďarsko-srbské hranice. Více podrobností přinesla reportáž redaktorka ČRo Petra Vavroušky

„V posledních dnech se setkáváme s fenoménem, kdy převaděči v průběhu noci nachystají díru v plotě, zapíšou si GPS souřadnice a pak už na přesné místo pošlou migranty,“ prozrazuje velitel české policie u maďarských hranic Marek Hruška.

„Já sám jsem byl během noční služby asi čtyřikrát u přestříhaného plotu. Záchyt migrantů jsem osobně ještě nezažil,“ upřesňuje Jan Tkačík.

Výstavbu plotu a dozor policie si pochvalují hlavně farmáři žijící v bezprostřední blízkosti hranice.

Jeden ze zemědělců říká, že se to nedá srovnat se situací, kdy tudy denně proudily tisíce lidí. Už se nebojí o svou rodinu a také úrodu. Byl by rád, kdyby policisté vydrželi na hranici co nejdéle.

Padesátka českých policistů zůstane v Maďarsku zřejmě do poloviny prosince. Je to pro ně cenná zkušenost. Jediným minusem je chabá znalost angličtiny maďarských kolegů.

„Ta zkušenost se hodí, ale je to náročnější na komunikaci, v tom to trochu vázne. Díky bohu za Slováky, kteří nám pomáhají s tlumočením,“ dodává člen mezinárodní hlídky.

Slováci totiž vybrali hlavně policisty z jihu Slovenska, kteří mluví a rozumí Maďarsky. Potvrzuje to i velitel slovenského týmu Oskar Szabo:

„Samozřejmě že překládám i já. Máme dva policisty, kteří umí jen anglicky. Snažíme se je proto zařadit do hlídek k maďarským kolegům, kteří umí také anglicky. Zatím se nám to daří.“

Český policista na maďarsko-srbské hranici | Foto: Petr Vavrouška

Schengen | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme