Čeští policisté vyrazili pomáhat turistům do Chorvatska

Každoročně směřují do Chorvatska na dovolenou statisíce českých turistů. Kromě příjemného opalování na pláži a koupání v Jadranu zažívají Češi i méně příjemné věci. Třeba když se seznamují s místními policisty, poté co překročili povolenou rychlost. Nebo když se s nimi dohadují, kdo způsobil dopravní nehodu. Radu a pomoc jim od dnešního dne až do konce srpna nabídnou přímo v Chorvatsku také čeští policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatská policie | Foto: Blanka Černá

Jsem v Šibeniku u Jaderského moře a se mnou tu stojí čtyři policisté, respektive jedna policistka a tři policisté. Jedná se o první turnus a budou v Chorvatsku sloužit 14 dní. „Služba v Chorvatsku vypadá skoro stejně jako v České republice, akorát slouží vždy jeden český a jeden chorvatský policista. Český policista je poznat na první pohled, slouží v české uniformě se státním znakem. Po městech Omiš a Šibenik se pohybují kombinované pěší hlídky policistů a věnují se turistům, případně jejich problémům,“ přiblížila policistka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policista žádá o pomoc pro českého turistu

„Mimo běžnou službu pomáháme s překlady, když turisté zavolají na tísňovou linku. Po takovém zavolání nás operátor tísňové linky spojí a my prostřednictvím mobilního telefonu pomáháme s překládáním,“ doplnil její kolega.

Všichni policisté tak musí umět chorvatsky. „Musíme umět, protože komunikujeme i prostřednictvím telefonu. To už je náročnější činnost,“ vysvětluje.

„Chorvatsky jsem se naučil v bývalé Jugoslávii, kde jsem žil tři a půl roku u Bělehradu. Je to sice srbština, není to chorvatština, ale je to příbuzný jazyk, takže si rozumíme,“ svěřil se další policista. „Já jsem se naučil chorvatsky pravidelným ježděním na dovolenou do Chorvatska,“ řekl jeho kolega.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští policisté vyrazili pomáhat turistům do Chorvatska

Služba v Chorvatsku přitom není za odměnu. „Bereme pravidelný měsíční plat jako v České republice,“ namítá jeden ze strážců zákona.

Druhý s úsměvem přiznal, že u některých kolegů v Česku vzbuzuje služba v Chorvatsku malou závist. „Našel se kolega, který mi řekl, že sem jedu zadarmo a on až sem pojede, tak si to bude muset zaplatit. Určitě to nebylo ve zlém, protože nevěřím, že by tu v těchto vedrech chtěl být a létat tu od rána do večera,“ usmíval se policista.

Čeští strážci zákona v Chorvatsku pracují sedm dní v týdnu, i když doufají, že by jim nějaký čas mohl zbýt na osvěžení ve vodách Jaderského moře. „Budeme mít ranní a odpolední směny. Jestliže půjdeme na odpolední směnu, dopoledne určitě volno bude,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policista radí českým turistům

Čeští policisté přitom nejsou jedinou cizí bezpečnostní složkou, kterou můžete v Chorvatsku potkat. „Před pěti lety tu začali působit policisté z Maďarska, před třemi lety společně s námi kolegové ze Slovenska a letos by tu měli začít působit policisté z Rakouska a Polska,“ řekla policistka.

A co policisté radí českým turistům, kteří vyrazí do Chorvatska? „Chovejte se jako lidé a všechno bude v pořádku.“


Zobrazit působiště českých policistů v Chorvatsku na větší mapě

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme