Čeští politici si myslí, že výsledek řeckého referenda může zkomplikovat další vyjednávání

Na výsledky nedělního referenda, ve kterém Řekové odmítli podmínky zahraničních věřitelů, reagovali i čeští politici. Obecně se shodují, že řecké ‚NE‘ další vyjednávání lídrů zemí platících eurem neusnadní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky není možné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli. Eurozóna má rozpočtová pravidla, která se musí dodržovat a musí platit pro všechny.

Podle Sobotky není možné stále povolovat Řekům výjimky:

„Bude to těžší varianta jak pro Řecko samotné, tak i pro Evropu. Obávám se, že těžko můžeme Řeky držet v eurozóně proti jejich vůli. S členstvím v eurozóně je spojeno určité dodržování pravidel, která by měla platit pro všechny stejně. Nelze donekonečna Řecku schvalovat nějaké speciální nebo výjimečné podmínky,“ uvedl premiér Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští politici se obecně shodují, že řecké NE další vyjednávání lídrů zemí platících eurem neusnadní. Jejich reakce zaznamenala Jana Čermáková

Turistům doporučuje brát si do Řecka na dovolenou dostatek peněz v hotovosti.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD komentoval řecké NE na sociální síti. Myslí si, že je to pro Evropu sice trochu šok, možná ho ale potřebovala.

Řecko podle něj teď opravdu může opustit eurozónu, ale dává mu to šanci na uzdravení - případné řecké ANO by znamenalo jen odklad řešení.

Podle EK se Řecko stále ještě může udržet v eurozóně. Dohoda ale bude po referendu těžší

Číst článek

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si myslí, že Řecko nikdy nemělo do eurozóny vstupovat. V úterý se v Bruselu sejdou lídři zemí platících eurem a budou jednat o dalším postupu. Babiš nečeká, že by výsledky nedělního referenda summit nějak zásadně ovlivnily:

„Tsipras akorát dostal nějaké aliby na jednání a bude se odvolávat na referendum. To v podstatě dělal od počátku na jednání ministrů financí, kde se dokonce odvolával na volební program Syrizy. Je vidět, kam tato levicová politika vede.“

Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka nebudou další vyjednávání snadná:

„Myslím si, že ochota bude velmi nízká. Ve svém důsledku dojde-li k nějaké dohodě, tak bude možná ještě tvrdší než původní návrhy. Je to důsledek více než půlročního maratonu jednání, která vedla k tomu, že si Řekové odhlasovali, že žádné dluhy nemají, i když je mají.“

Reakce z Evropy: Politici chtějí znát další kroky Řecka

Číst článek

Na výsledky řeckého referenda reagovaly i opoziční strany. Poslanec Evropského parlamentu za TOP 09 Luděk Niedermayer si myslí, že řecké NE na přístupu zemí eurozóny k Aténám moc nezmění:

„V Řecku po referendu zavládla určitá euforie. Řekové se budou domnívat, že eurozóna musí na to, co si schválili, reagovat tím, že změní podmínky pro poskytnutí úvěru. To je ale samozřejmě omyl. Referendum je záležitostí řecké vlády, jakým způsobem bude vyjednávat. Pro věřitele se nic zásadního nemění.“

Podle předsedy ODS Petra Fialy by měl výsledek referenda zastavit sérii neefektivních půjček ze strany věřitelů:

„Výsledek bychom měli vzít jako příležitost k tomu, aby se zastavily nesmyslné nové a nové nápady, jak Řecku pomáhat na úkor evropských daňových poplatníků. Řekové by to měli vzít jako příležitost k hlubším strukturálním reformám, bez kterých není šance si se situací poradit.“

Tsipras chce jednat o odepsání části řeckých dluhů. Varufakis odstoupil, aby mu to ulehčil

Číst článek

Podle předsedy opoziční KSČM Vojtěcha Filipa je možné další vývoj jen těžko předvídat, vše bude záležet na jednání lídrů zemí platících eurem, kteří se zítra sejdou v Bruselu. Řekové přesto podle Filipa vyslali Evropě jasný signál:

„Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka slyšely docela jasně názor suveréna – občanů Řecka. Více než 60 procent, které se vyjádřilo pro ‚NE‘ znamená, že nesouhlasí s tím, aby byla lidská důstojnost méně než zisky bank.“

Řekové řekli jasné ‚NE‘ podmínkám mezinárodních věřitelů na finanční pomoc zemi. Pro odmítnutí návrhu hlasovalo podle konečných výsledků referenda 61,31 procenta Řeků, účast byla 62,5 procenta.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: ČTK

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme