Čeští sběratelé brouků dopadli u indického soudu naprosto rozdílně

Indický soud zprostil českého entomologa Petra Šváchu původního obvinění a po zaplacení kauce ho propustil. Druhého českého občana Emila Kučeru ale za nezákonnný sběr brouků a hmyzu poslal na tři roky nepodmíněně do vězení. Vzápětí ho ale pustil na kauci na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Singalila | Foto: India Travelogue

Jak Radiožurnálu řekl český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček, první vědec jen zaplatí pořádkovou pokutu: "Doktor Švácha byl zproštěn veškerého obvinění a propuštěn na svobodu. Soudce ho značil za pouhou oběť okolností. Za to, že neměl povolení ke sběru brouků, mu udělil pořádkovou pokutu 20 tisíc rupií, což je asi 12 tisíc korun."

Podle velvyslancova vyjádření se druhý z vědců proti rozhodnutí soudu o nepodmíněném trestu odnětí svobody okamžitě odvolal: "V případě druhého obviněného českého občana, pana Emila Kučery, soud potvrdil původní rozsudek, to jest tři roky nepodmíněně. Zároveň ho ovšem propustil na kauci ve výši 6 tisíc rupií, což jsou asi 2.300 korun. Pan Emil Kučera podal prostřednictvím právního zástupce odvolání."

Emil Kučera tedy zaplatil kauci a zůstává na svobodě, nesmí ale opustit indické území. Odvolací řízení s ním bude pravděpodobně v listopadu.

Petr Švácha může podle tvrzení českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka po obnovení víz a navrácení pasu odcestovat zpět do České republiky: "Předpokládám, že pan Švácha se bude vracet domů ihned, jak mu soud uvolní pas. To může trvat tři až čtyři týdny. Pak mu ještě musíme prodloužit propadlá víza. Zároveň potřebuje udělit od indické strany výjezdní vízum, které kvůli svým propadlým vízům teď nově potřebuje."

Nový verdikt soudu v Dárdžilingu je dalším překvapivým zvratem v celém případu českých entomologů. Doteď totiž soud nedělal mezi oběma našimi vědci rozdíly a ještě v pondělí je označil vinnými v plném rozsahu obžaloby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s českými entomology v Indii mluvil v Radiofóru Vladimír Malý z České entomologické společnosti (moderátor Jan Bumba)

Lubica Bergmanová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme