Čeští turisté budou moci do Vietnamu bez víz, oznámil Zeman

Prezident Miloš Zeman očekává, že krátkodobá víza pro české turisty cestující do Vietnamu budou brzy zrušena. Vyvozuje to ze slov vrcholných představitelů Vietnamu, se kterými během své uplynulé cesty jednal. Řekl to ve čtvrtek v Hanoji. Zeman poté odlétá do Kazachstánu, kde se zúčastní otevření mezinárodní výstavy Expo 2017 a setká se s kazašským, uzbeckým a kyrgyzským prezidentem.

Hanoj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a jeho vietnamský protějšek Tran Dai Quang. | Foto: Hoang Dinh Nam | Zdroj: Reuters

Prezident Miloš Zeman ukončil návštěvu Vietnamu. S tamními politiky jednal o ekonomických dohodách a změnách týkajících se cestování českých turistů do Vietnamu.

„Konkrétní výsledky jsou tyto: na komerční úrovni sedm podepsaných smluv, na jednání prezidentů jsme pokročili, pokud jde o zřízení letecké linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou. Poměrně důležitá pro české turisty je dohoda o zrušení krátkodobých turistických víz pro české občany," prohlásil prezident.

Zeman připomněl, že během jeho návštěvy bylo podepsána smlouva o vydávání odsouzených osob mezi Českou republikou a Vietnamem, která se chystala několik let. "Jsem vděčný předsedkyni Národního shromáždění (Nguyen Thi Kim Ngan), kterou jsem během návštěvy v Praze na tuto smlouvu upozornil, její intervence byla velmi užitečná," řekl Zeman.

Trump se v dopise omluvil Zemanovi za posunutí setkání. Uskutečnit by se mohlo v září

Číst článek

Během návštěvy Vietnamu se podle něj pokročilo v možnosti zřízení letecké linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou a v případě dohody o zrušení krátkodobých víz pro české turisty. "Nemohu nikomu diktovat konkrétní termín dohody. Ale pokud všichni zúčastnění vyjádřili, abych citoval jejich formulaci, vysoce pozitivní vztah k tomuto mému návrhu, tak lze předpokládat, že tento termín bude poměrně krátký," řekl Zeman.

Zeman ve čtvrtek odletí z Vietnamu do Kazachstánu. S kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem chce jednat o dluhu ve výši 150 milionů dolarů, který Kazachstán částečně převzal od zaniklého Sovětského svazu. Zeman poznamenal, že o jeho splacení neúspěšně jednal již jako premiér, neuspěli ani jeho nástupci. "Ta věc je poněkud zamrzlá, já se ji pokusím rozmrazit," řekl Zeman.

Robert Mikoláš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme