Čeští tvůrci na Oscary tentokrát nedosáhli

Česká kinematografie nakonec nezískala další sošku do své dosavadní sbírky Oscarů. Tvůrci filmu Želary se tak musí spokojit pouze s nominací na letošní ocenění Americké filmové akademie. Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal kanadský snímek Invaze barbarů. Prestižní ocenění nezískal ani česko-americký snímek Most, nominovaný v kategorii krátký film. Oscara v kategorii nejlepší film roku si odnesl poslední díl trilogie filmů podle literární předlohy J.R.R. Tolkiena Pán prstenů: Návrat krále od Petera Jacksona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

režisér Peter Jackson | Foto: ČTK/AP

Režisér Ondřej Trojan se zatím nezařadil do rodiny dosavadních oscarových vítězů Elmara Klosse a Jána Kádára, Jirího Menzela a Jana Svěraka - na svou pozlacenou sošku si ještě musí počkat a za Želary už to nebude. Ty porazil favorizovaný kanadský snímek Invaze barbarů režiséra Denyse Arcanda.

Jak ale Trojan řekl Českému rozhlasu, i nominace na ocenění Americké filmové akademie je pro něj obrovským úspěchem. "Já jsem si hodně s tím filmem věřil, věřil jsem tomu tématu, tomu filmu a věřil jsem tomu, že to netočím jenom pro publikum v České republice, že to jenom tak neodpromítáme v kinech v České republice a konec, takže některé ty kroky, které se teď dějí kolem toho filmu, pro mě nejsou až tak překvapivé, ale jsou asi tak o dvě patra výš, než jsem si uměl představit."

Snímku Želary vyprávějícím o mladé intelektuálce, která nalezne lásku jednoduchého staršího horala, se podle scénáristy Petra Jarchovského otevřela v Los Angeles cesta do řady zemí světa. Navíc už nominace na Oscara může týmu z Želar usnadnit získávání peněz na další projekty. Herečka Aňa Geislerová navíc v Hollywoodu dostala do ruky první americké scénář, o kterém jedná.

Ani česko-americký snímek Most se nedočkal Oscara za nejlepší krátký hraný film. Představitel hlavní role Vladimír Javorský ale proto smutný není. "Já z toho nemám vůbec špatný pocit, já mám velkou radost, že jsme tam vůbec mohli být, a to, že vyhrál někdo jiný - no, vždyť to je život. Ale myslím si, že jsme uspěli vlastně i bez toho pantáty Oscara." Vzácnou sošku v této kategorii dostal snímek Two Soldiers.

Nejlepším snímkem za minulý rok se stal Pán prstenů: Návrat krále, který posbíral 11 sošek: například za výpravu, kostýmy, masky, zvuk, zvláštní vizuální efekty. Režisér Peter Jakscon má Oscara za režii. Vyhrála i ústřední skladba snímku, kterou zpívá Annie Lenox.

Nejlepším herečkou je Charlize Theronová za roli ve filmu Monster, Oscara má i herec Sean Penn, který exceloval ve filmu Tajemná řeka. Sošky podle očekávání získali za výkony ve vedlejších hereckých rolích Tim Robbins a herečka Renée Zellwegerová. Nejlepším animovaným snímkem je Hledá se Nemo.

Čestného Oscara za celoživotní dílo dostal tvůrce Růžového pantera Blake Edwards.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme