Čeští úředníci v Bruselu se změní na divadelníky, zahrají Ze života hmyzu

Mravenci, cvrčci a jepice budou dnes večer běhat po jevišti jednoho z bruselských divadel. Že Češi pracující v evropských institucích nejsou jen strozí úředníci, dokazuje ochotnický spolek s názvem Jen tak. Po Jiráskově Lucerně a Nezvalově Manon Lescaut nastudoval hru bratří Čapků Ze života hmyzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští ochotníci v Bruselu hrají Ze života hmyzu | Foto: Pavel Novák


Na generálce se překřikuje houf dětí oblečených do černých a žlutých triček. Hrají celé pluky bojovných mravenců, kteří válčí o nezadatelné právo na území mezi dvěma stébly trávy.

Kromě dětského komparsu vystupuje v bruselském pojetí Ze života hmyzu 25 „mluvících herců“. Hra je tedy poměrně náročná na obsazení.

„Jsou to ti lidi, kteří tu pracují. Manželé, manželky, jejich děti. Všichni tu mají většinou rodinu, tak se to posbíralo kolem těch, kteří chtějí hrát. S nimi se svezli i jejich rodinní příslušníci,“ vysvětluje režisér a umělecký šéf spolku Jen tak Tomáš Lajkep.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální zkoušku hry Ze života hmyzu v nastudování českých ochotníků navštívil zpravodaj ČRo Pavel Novák

A jaké to je ukočírovat tolik herců? „Hlavně ti, co pracují v evropských institucích, nechodí vždycky načas na zkoušky a jsou to často nervy. Ale nervy to jsou do poslední chvíle. Vidíte sám, že je tady pořádný zmatek a zatím jsme nic pořádně nedali dohromady,“ poznamenal režisér.

Jedněmi z nejznámějších postav hry ze života hmyzu jsou Chrobáci. Paní Chrobákovou hraje Hana Kohlová. Hovniválku považuje za skvělou roli:

„Pan režisér zpočátku váhal, jestli mne s touto rolí oslovit, protože cítil určité rozpaky, jak se k tomu postavím. Ale já si myslím, že je to naprosto skvělá role, není přece malých rolí.“

Hra Ze života hmyzu v podání bruselských českých ochotníků se zrodí večer a bude mít pouze jepičí život dvou repríz.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme