Čeští vědci budou v Antarktidě zkoumat ústup ledovce a oslabení ozónové vrstvy
Vědci z brněnské Masarykovy univerzity a dalších českých výzkumných institucí dnes odlétají na expedici do Antarktidy. Odborníci na klimatologii, biologii a geologii budou zkoumat oblast, ze které ustoupil ledovec. Zaměří se také na dopady globálních klimatických změn a oslabení ozónové vrstvy.
Čeští vědci jedou na ledový kontinent už potřetí. Zázemí budou mít na polární základně Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse, kterou vybudovala Masarykova univerzita.
Odborníci z univerzity a dalších institucí budou přes dva měsíce zaznamenávat například geomorfologické změny ledového kontinentu nebo dopady globálního oteplování. Některé výzkumy jsou už rozběhnuté, říká Pavel Prošek z výzkumného týmu klimatologů.
"Udržujeme síť stanic, provádíme výměnu senzorů a načítáme data. Sledujeme vliv terénu na klima charakteristických částí ostrova Jamese Rosse. Sledujeme také vliv atmosférických faktorů na ultrafialové záření. Jde o ozónovou díru, oblaka a aerosoly v ovzduší. To všechno ovlivňuje dodávku ultrafialového záření na Zemi."
V Antarktidě by měli čeští vědci pobývat přes dva měsíce, dodává Pavel Prošek: "Část lidí bude na základně kratší dobu, další část vědců po celý čas. Záleží na tom, bude-li na základně co na práci. Budeme tam zhruba do poloviny března, ale závisí to na počasí a mnoha dalších faktorech."
Přečtěte si také:
Jak probíhá druhá sezona v Antarktidě?
Rozhovor s ředitelem České geologické služby Zdeňkem Venerou