Čeští vědci můžou dostat z Bruselu desítky milionů korun na zvýšení platů

Nejlepší čeští vědci by mohli mít doslova pohádkové platy. Talentovaní odborníci by už z Česka neodcházeli do ciziny, naopak by se k nám ze světa špičkoví vědci jen hrnuli. Zní to jako utopie? Evropská komise tvrdí, že ne. Jak Českému rozhlasu a několika dalším evropským médiím řekla eurokomisařka pro vědu a výzkum Máire Geoghegan-Quinnová, Brusel českým univerzitám a výzkumným ústavům nabízí peníze na to, aby mohly ty nejlepší z nejlepších skutečně zaplatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Optický mikroskop s teplotně řízeným stolkem | Foto: Milan Kosina

„Kolik potřebujete na přilákání světového odborníka?“ Tak se podle eurokomisařky Geoghegan-Quinnové zeptali v Bruselu a zjistili, jaká je odpověď: skoro 2,5 milionu eur, tedy víc než 60 milionů korun. Komise proto vypsala pět takových grantů nazvaných ERA Chairs. Jeden z nich může získat i česká univerzita nebo výzkumný ústav. A to v konkurenci vědců z celkem 12 chudších států Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podpoře vědy ze strany Bruselu natáčel Ondřej Houska

„Je tu skutečně vážný problém v tom, že tyto země ve vědě zaostávají,“ říká Geoghegan-Quinnová. A Brusel to chce změnit. Když univerzita nebo výzkumný ústav uspěje a získá evropský grant, bude mít dost peněz na zaplacení světově uznávané kapacity z jakékoliv země. Tento vědec si pak kolem sebe vybuduje tým z domácích i zahraničních odborníků. Náklady na jejich platy pokryje Evropská unie.

Podle Geoghegan-Quinnové teď vědci z chudších zemí odcházejí, protože tu nenajdou skutečně špičková vědecká centra. To chce Unie změnit. Vybavení laboratoří nebo pracoven lze zaplatit z jiných evropských fondů.

Eurokomisařka dává za příklad Drážďany v bývalém východním Německu. Za peníze z evropských fondů tam vybudovali světově uznávané centrum mikroelektroniky. Podobnou cestou by prý mohlo jít i Česko. I u nás už za evropské peníze vznikají tak zvaná centra excelence, která mají mít zázemí pro skutečně špičkovou vědu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá mluví o grantech Evropské komise pro vědecké ústavy a univerzity v Odpoledním Radiožurnálu

Přes 60 milionů korun, které teď může ta nejúspěšnější česká univerzita nebo výzkumný ústav získat, jsou peníze jen a jen na platy vědců. Zájemci můžou předložit projekty do května 2013. Od roku 2014 pak chce Evropská komise zaplatit podobných projektů mnohem víc.

Čeští odborníci zprávu sice vítají, jsou ale spíš skeptičtí.

„Je to zřejmě snaha dostat do těch zemí, které ještě přece jenom ve vědě nejsou úplně na špičce v Evropě – zejména se jedná o postkomunistické státy – tak dostat finanční rpostředky na to, aby si mohly zaměstnat nějaké opravdové špičkové vědce, třeba ze Spojených států – jestli ty peníze na to budou stačit, nevím,“ vysvětluje biochemik a koordinátor vědeckého týmu projektu BIOCEV Václav Pačes.

Podle Vlastimila Růžičky, který vede projekt superlaser ELI, by Česká republika mohla nalákat zpátky české vědce, kteří odešli do zahraničí.

„Měli bychom o ně usilovat, ale není možné si představovat, že se nám podaří úplně všechny – jakýmikoliv prostředky je budeme lákat – získat zpátky do České republiky,“ říká Vlastimil Růžička.

Ondřej Houska, Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme