Čeští pyrotechnici cvičí jordánskou armádu. 'Po 12 končíme, to už je 40 °C'

Čeští specialisté učí jordánské vojáky likvidovat nástražné nálože. Skupina pyrotechniků české armády strávila na výcvikovém středisku uprostřed pouště dva týdny. Takzvaná improvizovaná výbušná zařízení jsou stále častějším nástrojem teroristických skupin a Jordánsko ohrožují ozbrojenci hned z několika stran jeho hranic. Pro tamní vojáky je proto výcvik od českých pyrotechniků velmi vítaný.

Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jordánský voják má na sobě 40kilový bezpečnostní skafandr a u sebe těžkou bednu s rušícím zařízením.

Jordánský voják má na sobě 40kilový bezpečnostní skafandr a u sebe těžkou bednu s rušícím zařízením. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Z amplionu se arabsky ozývá upozornění na výbuch a vzápětí je slyšet řízená exploze. „Velitel dostal nahlášeno, že na benzinové stanici je umístěno možné IED, které je v nějakém plastovém obalu," vysvětluje nadrotmistr Šrámek, jeden z pětice českých instruktorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jordánská armáda se připravuje na případné útoky ozbrojených skupin a pomáhají jí v tom i čeští specialisté. Reportáž o tom natočil Štěpán Macháček

Právě teď spolu s jordánskými žáky nacvičují likvidaci IED neboli improvizovaného výbušného zařízení, které se dá odpálit na dálku mobilním telefonem: „To je důvod, proč si ten zasahující vzal s sebou zařízení k rušení signálu. Jelikož se obává toho, že by ta exploze mohla být umocněná okolím benzinové pumpy, tak se rozhodl předmět odtáhnout do větší vzdálenosti."

Jordánský voják ze sebe po provedené akci svléká 40kilový bezpečnostní skafandr a odkládá těžkou bednu s rušicím zařízením. V 35stupňovém horku je to obdivuhodný výkon.

„Jordánský stát čelí hrozbám jak od syrských hranic, tak od iráckých. V obou oblastech operují ozbrojené skupiny. V posledních sedmi letech tyto hrozby výrazně zesílily. Ozbrojenci se v Sýrii a Iráku usadili, rostou a sílí a operují přímo u našich hranic," vysvětluje význam českého výcviku plukovník jordánské armády Umar Rabábna.

Pozorné publikum

„Nedej bože, aby podnikli operace také přímo na jordánském území. Určitě se o to pokoušejí, ale ozbrojeným a bezpečnostním složkám se daří jim v teroristické činnosti na našem území zabránit," dodává.

Na 19 jordánských účastníků kurzu nedá velitel českých instruktorů dopustit. „Musím říct, že opravdu toužili po tom se něco dozvědět, a to vůbec nepřeháním, takové publikum jsem dlouho neměl ve třídě, že by tak nasávali každou informaci, kterou jsme jim poskytli," říká major Michael Augustin.

Podmínky v horké jordánské poušti jsou podle něj přitom pro výcvik tvrdé: „Je to náročné, je potřeba tomu výcvik přizpůsobit, nelze pokračovat po 12, protože teploty se poslední dva týdny šplhaly ke 40 stupňům."

Čeští pyrotechnici navazují na pravidelné kurzy chemické obrany, které pro jordánské kolegy připravuje česká armáda už několik let.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme