Čeští vojáci donuceni k výstražné salvě

Do tří incidentů se v neděli dostali čeští vojáci v jihoirácké Basře. Sedmá polní nemocnice proto přerušila příjímání tamních obyvatel v rámci humanitární pomoci. Posíleny jsou bezpečnostní opatření na celé české základně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

terénní automobil HUMVEE | Foto: Jiří Hošek

Ve městě pokračují nepokoje vyvolané hlavně nedostatkem pohonných hmot a stálými výpadky elektrického proudu.

Do pouličních šarvátek byli zataženi i čeští vojáci, když vyjeli pro dodávku pitné vody. "Při návratu zpět se dostali do davu rozvášněných Iráčanů, kteří začali po vozech házet kameny. Vojáci se museli bránit útokům a byli nuceni vypálit do vzduchu," uvádí mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

Současně s tím došlo k druhému incidentu. Na následky zranění při něm zemřel jeden z Iráčanů. Zřítil se z korby vozu vyvážejícího fekálie, na kterou se snažil vyšplhat. I přes veškerou poskytnutou pomoc se ho nepodařilo zachránit. Nehoda se šetří.

Později se čeští vojáci dostali do konfliktu s davem potřetí. Létající kameny úplně zlikvidovali jedno vojenské auto. Naši vojáci dokázali vyváznout téměř bez újmy. "Jeden zásah kamenem do helmy a poškrábaná ruka od rozbitého skla.," informoval velitel českého kontingentu v Iráku plukovník Mojmír Mrva. Nařídil posílení hlídek, zabezpečení a střežení objektu a zakázal jakýkoli výjezd ze základny. Sedmá polní nemocnice navíc také přerušila příjem místních obyvatel v rámci humanitární pomoci.

Milan Kopp, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme