Čeští vojáci končí v Kosovu. Jejich základna najde využití

Po 12 letech se uzavírá nejdelší kapitola v historii zahraničních misích české armády. Poslední čeští vojáci dnes definitivně opustí Kosovo, přesněji řečeno základnu v Šajkovci, která bude dál sloužit místním obyvatelům jako vodárna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká základna v Šajkovaci | Foto: Armáda ČR

„Opravdu jsme posledním kontingentem územní základny Šajkovac. S tím úkolem jsme sem jeli a ruším tuhle základnu. Z nostalgického hlediska často vyvolává různé emoce a vzpomínky na předchozí dvě rotace, které jsem tu působil,“ říká poslední velitel základny major Josef Nejedlý.

V Šajkovci působil celkem třikrát, charakter mise se vždy měnil v závislosti na situaci. „Pokud se budeme bavit o roku 2001, byly tady demonstrace, nepokoje ze strany kosovských Srbů nebo kosovských Albánců, ale víceméně na to byli vojáci cvičeni a připravováni, takže nedocházelo k bezprostřednímu ohrožení života,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Martin Dorazín natočil v Šajkovaci vzpomínky na různé podmínky během mise

„Nebezpečí tady bylo podstatně vyšší než potom v následující rotaci. V roce 2001 tady vypadaly podmínky života úplně jinak.“

Na začátku vnímali místní lidé jednotky KFOR naprosto pozitivně, pak se vztah začal měnit. „V roce 2005 a 2006, kdy jsem tu byl podruhé, už k nám tak nevzhlíželi. Už jsme pro ně byli rutina a jednotka, která tady slouží jako represivní složka ke stabilizaci této země. Ale každopádně jsme měli pořád velký kredit a respekt,“ tvrdí major Nejedlý.

Vojáci mezinárodních sil museli řešit nejen napětí mezi Srby a Albánci, ale také vysloveně kriminální případy:

„Byly to jednotlivé incidenty, kdy nám to bylo předhazováno, že se staráme víc o Srby nebo o Albánce. Každopádně si myslím, že většina populace vnímala přítomnost českých sil pozitivně. Samozřejmě byly nepříjemné chvilky, kdy jsme museli zasáhnout, ať to byla nelegální těžba, nelegální přechody hranic a tak dále. To bylo vnímáno stranou, která byla přichycena při nelegální činnosti, docela negativně.“

Na české a slovenské vojáky, kterých v Šajkovci vystřídalo několik tisíc, budou v dobrém vzpomínat i místní lidé.

„Vojáci mají svůj plac, mají něco úplně jiného. Nemůžu se normálně bavit s vojákem jako s místním. Ale jinak není problém, všechno je v pořádku. Vůbec nikdy nebyla na nikoho stížnost,“ hodnotí pan Bedri, který tady působil jako tlumočník.

Martin Dorazín, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme