Čeští vojáci se zdokonalují v angličtině i v Texasu

Komunikace v angličtině se pro naše vojáky - příslušníky armády členské země NATO stává nutností. Podíváme se za českými studenty - vojáky, kteří se zdokonalují v anglickém jazyce na americké letecké základně nedaleko texaského města San Antonio. Ve studiu jim pomáhají i čeští krajané, kteří v Texasu žijí. S poděkováním se za nimi vypravil ministr obrany Karel Kühnl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitelství základny Lackland

Velitelství základny Lackland | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Základně v Lacklandu, která je jednou z největších ve Spojených státech, se právem říká "Brána do vzdušných sil". Zdejšími základními kurzy totiž musí projít každý nováček, který chce působit u pozemního personálu letectva. Kurz, který bychom u nás nazvali "přijímač" trvá 6 a půl týdne a ročně jej absolvuje 38 tisíc studentů. Součástí zdejší letky je i jazyková škola - Jazykový institut obrany. Každý rok jej ukončí 2200 posluchačů. Angličtinu se tu učí vojáci z více než 80 zemí. Také 4 Češi.

Institut také pomáhá vychovávat učitele angličtiny, kteří budou vzdělávat vojáky svých armád. Jak říká další z českých studentů major Aleš Sapak z Ústavu jazykové přípravy ve Vyškově, ani v Americe žádnou zázračnou metodu na učení angličtiny nemají.

Tedy učit se soustavně, a ne jen den před další lekcí. Českým studentům v jazykovém institutu na základně Lackland u San Antonia v Texasu pomáhá v překonání odloučení od domova zdejší početná česká komunita. Manželé Bob a Jo Ann Biskupovi dostali za nezištnou pomoc českým studentům od ministra obrany Karla Kühnla Záslužný kříž. S otevřenou náručí už přijali 749 posluchačů Institutu z Česka i Slovenska.

První ještě českoslovenští studenti sem přijeli v roce 1991. Vzpomíná Bob Biskup. Nejdříve byli 4, pak 9. Říká, že hlavní oporou pro ně byla jeho první manželka, která uměla výborně česky. Sama se přihlásila v Institutu a nabídla pomoc. Pak se studenty setkávali a nakonec je pozvali na večeři ke svátku Díkůvzdání. V podpoře českých studentů pokračují už 14 let.

"Vyzvedáváme je na letišti a uvádíme do Jazykového institutu. Snažíme se jim pobyt tady co možná nejvíce zpříjemnit," říká paní Jo Ann Biskupová. Mají v kalendáři poznamenané narozeniny studentů i jejich svátky a ty s nimi slaví. Zvou je k sobě také na Vánoce, na grilování a podobně.

Paní Jo Ann dokonce prozradila, že s některými studenty se jí podaří navázat i velmi blízký vztah: "Někteří se tu cítí opravdu osamělí. Někdy to je jejich první tak dlouhý pobyt mimo domov. Přicházejí za mnou a ptají se, jestli mne mohou oslovovat babičko." Paní Jo Ann Biskupová ráda svoluje a říká, že ji to dělá radost.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme