Čeští vojáci se zdokonalují v angličtině i v Texasu

Komunikace v angličtině se pro naše vojáky - příslušníky armády členské země NATO stává nutností. Podíváme se za českými studenty - vojáky, kteří se zdokonalují v anglickém jazyce na americké letecké základně nedaleko texaského města San Antonio. Ve studiu jim pomáhají i čeští krajané, kteří v Texasu žijí. S poděkováním se za nimi vypravil ministr obrany Karel Kühnl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitelství základny Lackland | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Základně v Lacklandu, která je jednou z největších ve Spojených státech, se právem říká "Brána do vzdušných sil". Zdejšími základními kurzy totiž musí projít každý nováček, který chce působit u pozemního personálu letectva. Kurz, který bychom u nás nazvali "přijímač" trvá 6 a půl týdne a ročně jej absolvuje 38 tisíc studentů. Součástí zdejší letky je i jazyková škola - Jazykový institut obrany. Každý rok jej ukončí 2200 posluchačů. Angličtinu se tu učí vojáci z více než 80 zemí. Také 4 Češi.

Institut také pomáhá vychovávat učitele angličtiny, kteří budou vzdělávat vojáky svých armád. Jak říká další z českých studentů major Aleš Sapak z Ústavu jazykové přípravy ve Vyškově, ani v Americe žádnou zázračnou metodu na učení angličtiny nemají.

Tedy učit se soustavně, a ne jen den před další lekcí. Českým studentům v jazykovém institutu na základně Lackland u San Antonia v Texasu pomáhá v překonání odloučení od domova zdejší početná česká komunita. Manželé Bob a Jo Ann Biskupovi dostali za nezištnou pomoc českým studentům od ministra obrany Karla Kühnla Záslužný kříž. S otevřenou náručí už přijali 749 posluchačů Institutu z Česka i Slovenska.

První ještě českoslovenští studenti sem přijeli v roce 1991. Vzpomíná Bob Biskup. Nejdříve byli 4, pak 9. Říká, že hlavní oporou pro ně byla jeho první manželka, která uměla výborně česky. Sama se přihlásila v Institutu a nabídla pomoc. Pak se studenty setkávali a nakonec je pozvali na večeři ke svátku Díkůvzdání. V podpoře českých studentů pokračují už 14 let.

"Vyzvedáváme je na letišti a uvádíme do Jazykového institutu. Snažíme se jim pobyt tady co možná nejvíce zpříjemnit," říká paní Jo Ann Biskupová. Mají v kalendáři poznamenané narozeniny studentů i jejich svátky a ty s nimi slaví. Zvou je k sobě také na Vánoce, na grilování a podobně.

Paní Jo Ann dokonce prozradila, že s některými studenty se jí podaří navázat i velmi blízký vztah: "Někteří se tu cítí opravdu osamělí. Někdy to je jejich první tak dlouhý pobyt mimo domov. Přicházejí za mnou a ptají se, jestli mne mohou oslovovat babičko." Paní Jo Ann Biskupová ráda svoluje a říká, že ji to dělá radost.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme