Vojáci se v Afghánistánu rozloučili se zabitými kolegy. Na patroly zatím jezdit nebudou

Ve východním Afghánistánu armáda dál vyšetřuje okolnosti útoku sebevražedného atentátníka na tři české vojáky. Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli v neděli poté, co se v jejich blízkosti odpálil 18letý muž, který byl pravděpodobně bojovníkem Tálibánu. Aktuální situaci na základně Radiožurnálu popsal zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Verner.

Begrám/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta na základně v afghánském Bagrámu. | Zdroj: Armáda ČR

Všichni tři vojáci patřili k 42. mechanizovanému praporu v Táboře a v Afghánistánu sloužili na běžné patrole asi 9 kilometrů od spojenecké základny Bagrám.

Vyšetřovatelé teď zkoumají zvukové i obrazové materiály přímo z místa útoku. Podle zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra, generálmajora Jiřího Vernera je běžné, že se práce vojáků natáčí na kamery.

Verner to řekl v pondělí ve vysílání Radiožurnálu. Zatím podle něj není jasné třeba to, jestli měl útočník komplice. 

Česko má v zahraničních misích 800 vojáků, operace v Afghánistánu patří mezi nejrizikovější

Číst článek

„Bohužel další informace zatím nemáme. V současné době probíhá další vyšetřování, získávání dalších podkladů, zejména z průzkumu a dalších zdrojů, tak abychom byli schopni dozvědět se víc,“ popsal zástupce náčelníka Generálního štábu.

„Operační program na Bagrámu je zatím pozdržen, a to nejméně na 24 hodin,“ dodal.

Na samotné základně se však podle Vernera režim nezměnil. K incidentu navíc došlo v poměrně velké vzdálenosti od ní. 

Pieta za padlé vojáky

Naši vojáci se včera za účasti amerických velitelů přímo v místě rozloučilis padlými. Měli malý pietní akt. Trval asi hodinu a půl. Ve chvíli, kdy budeme vědět víc a budeme si stoprocentně jisti, že jsou naši vojáci jak po fyzické, tak mentální stránce připraveni k operačnímu úkolu, tak je znovu nasadíme,“ řekl.

„Dokud nevyhodnotíme, co se tam přesně stalo, a nevyloučíme případnou možnost opakování, tak patroly takovýmto způsobem nebudou prováděny," dodal Verner.

Těla mrtvých vojáků přepraví do Česka ve středu odpoledne armádní speciál. U příletu jejich ostatků bude i prezident Miloš Zeman jakožto vrchní velitel ozbrojených sil České republiky.

Martin Karlík, Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme