Vojáci v Afghánistánu byli oběťmi dobře připravené léčky. ,Zachránili další životy,‘ řekl zástupce náčelníka

Z dosavadního vyšetřování nedělního útoku na české vojáky v Afghánistánu plyne, že se jednalo o dobře připravenou léčku. Česká jednotka je schopna se vrátit ke standardnímu režimu od pátku, záležet ale bude na rozhodnutí vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona. Informovala o tom mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zesnulí vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24), kteří byli in memoriam povýšeni do hodnosti štábních praporčíků. Prezident Miloš Zeman jim také 28. října udělí státní vyznamenání, medaili Za hrdinství, in memoriam. | Zdroj: Armáda ČR

Těla tří českých vojáků zabitých v Afghánistánu při sebevražedném útoku ve středu dopravil armádní speciál do vlasti.

Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner při té příležitosti uvedl, že při hlídce nepochybili. Verner po návratu z Afghánistánu také řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

OBRAZEM: ‚Padli proto, aby další mohli žít.‘ Česko uctilo tři vojáky, kteří zemřeli při službě vlasti

Číst článek

Verner nechtěl ve středu incident blíže komentovat, jeho popis v médiích je ale podle něj přibližně podobný skutečnosti. Podle médií šel v čele hlídky v úzké uličce afghánský voják, za ním tři čeští nakonec Američan a Afghánec. Útočník vykročil ze stínu nedaleko od nich.

Medaile Za zásluhy

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) povýšil v úterý in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.

Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství. Památku padlých vojáků ve středu v poledne připomnělo 8000 sirén, které se na 140 sekund rozezněly po celém Česku. V době příletu vojenského speciálu s těly padlých se rozezněly zvony katolických kostelů a chrámů v Praze. Rozhledna na pražském Petříně se ve středu večer na památku padlých rozsvítila v barvách trikolory.

VIDEO: Rakve zahalené ve vlajce i státní hymna. Česko se rozloučilo s padlými vojáky

Číst článek

Datum pohřbu

Pohřeb vojáka Kamila Beneše, který se stal obětí sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, se bude konat ve čtvrtek 16. srpna. Uskuteční se v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, kde Beneš bydlel. Smuteční obřad je naplánovaný od 10.00 v místním kostele. Ve čtvrtek to řekl starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS).

„Po obřadu bude následovat pěší průvod na hřbitov,“ uvedl. Beneš bude pochován na náklady armády a se všemi příslušnými vojenskými poctami.

Čeští vojáci zahynuli v neděli, když v jejich blízkosti spáchal sebevražedný atentát neznámý mladík. Kromě Beneše přišli o život Martin Marcin a Patrik Štěpánek. Marcin bydlel v Dívčicích, které leží jen pár kilometrů od Hluboké nad Vltavou. Termín Marcinova pohřbu zatím není známý.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme