Čeští záchranáři se znovu stáhli na základnu. Libanonský prezident mluví o předčasných volbách

Čeští záchranáři se v libanonském Bejrútu po sobotní pauze znovu vrátili do práce. V neděli odpoledne se ale museli vrátit zpět na základnu, jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí hasičů Nicole Studená. „Je to z bezpečnostních důvodů, jsou tam ohlášeny další demonstrace. I když tam včera proběhly ty nepokoje a odpoledne strávil náš tým na základně, tak ráno nastoupil zase na sutiny, obcházel jednotlivé budovy se statikem,“ uvedla.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset tisíc demonstrantů v Bejrútu volalo po potrestání tragického úterního výbuchu. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Záchranáři a psovodi z Česka se díky zlepšení bezpečnostní situace v Bejrútu mohli v neděli dopoledne vrátit do práce. Prohledávali sutiny domů a zjišťovali rozsah poškození budov.

‚Pokud se dneska nic nestane, znamená to, že se Libanon vzdal.‘ V Bejrútu demonstrovaly tisíce lidí

Číst článek

V odpoledních hodinách se ale museli kvůli plánovaným protestům opět stáhnout na vojenskou základnu.

„Aktivisté znovu svolávají demonstrace, ale pravděpodobně nebudou tak velké jako ta včerejší. Zatím je po městě vcelku klid. Ve srovnání s tím, jak to ve městě vypadalo den nebo dva po výbuchu, tak je to velký rozdíl,“ řekl zpravodaj z místa Štěpán Macháček Radiožurnálu.

Dobrovolníci a jídlo zdarma

Podle zpravodaje byla úklidová aktivita lidí hodně silná. O víkendu dokonce přijeli pomoct i lidé, kteří nežijí v Bejrútu. „Dnes tam byla celá řada dobrovolníků, ale i lidí, kteří například doma připravovali jídlo a zdarma je dobrovolníkům distribuovali,“ uvedl.

Odstupte, nebo budete viset, zní v ulicích Bejrútu. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn

Číst článek

Lidé po sobotní demonstraci opět svolali na neděli odpoledne demonstrace, které mají donutit vládu zavést reformy a vyvléct zemi z dlouhodobé finanční krize. „Nezdá se, že by vláda na ten včerejší protest nějak reagovala, stejně jako tak dělá během několika posledních měsíců. Něco se ale děje, sám premiér uvedl, že by byl rád, aby se konaly předčasné volby. Někteří ministři rezignují a rezignovalo již i šest poslanců,“ řekl Macháček.

Dárcovská konference

V neděli probíhá i mezinárodní dárcovská konference pro Libanon, kterou v podstatě pořádá francouzský prezident Emanuel Macron. „Cílem dárcovské sbírky je zajistit základní finance, aby se Libanon mohl dostat z této krize. Nicméně ty finance budou určitě podmíněné zavedením reforem, které ale tato vláda není schopná provést a bude se tak zřejmě čekat na novou vládu, shrnul situaci zpravodaj Českého rozhlasu.

Úterní výbuch připravil o život téměř 160 lidí a dalších 20 se stále pohřešuje. Exploze po sobě zanechala 43 metrů hluboký kráter a poškodila domovy asi 300 tisíc obyvatel libanonské metropole.

Pětičlenný český tým záchranářů v Bejrútu pomáhá odstraňovat následky úterního výbuchu, po kterém zemřelo nejméně 158 lidí a přes 6 tisíc je zraněných.

Štěpán Macháček, Magdaléna Fajtová, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme