Čeští záchranáři v Turecku vytáhli ze sutin víc než 100 hodin po zemětřesení dva živé lidi

Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman v pátek ráno vyprostili ze sutin domů zřícených po zemětřesení dva přeživší. Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny, která je na místě. Novinářům to sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Už dřív uvedl, že v noci na pátek český tým dostal ze zřícených domů dalších 12 obětí pondělního zemětřesení, dohromady to tak dosud bylo 20 těl, z toho 11 dětí.

Praha/Adiyaman (Aktualizováno: 10:45 10. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi dál pomáhají i jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Jednou z těchto pomocí byla i asistence psa českých kynologů.

„Kolegové z jiného týmu ve 4.00 zachránili z trosek ženu, kterou v noci ‚vyštěkal‘ pejsek české kynologické skupiny, se kterou provádíme vyhledávání,“ uvedl Kozák a doplnil, že dva živé, které vyprostil ze sutin český tým, si převzali místní záchranáři.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40krát 40 metrů v úterý večer. Mluvčí Jakub Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.

Čeští hasiči začali hledat zavalené po zemětřesení. V tureckém Adiyamanu budou pracovat nepřetržitě

Číst článek

„Celkem už jsme tedy ze zřícených budov vyprostili 20 obětí, 11 z toho byly děti. Naše skupina pro rychlé pátrání s kynology a štěrbinovou kamerou na několika místech označila lokaci s možností výskytu přeživších, na vyproštění pracují kolegové z ostatních USAR týmů v oblasti,“ uvedl Kozák.

O vytvoření malé skupiny pomáhající jiným záchranářům mluvčí informoval ve čtvrtek. V Adyiamanu mají podle něj základny také týmy z Alžírska, Tchaj-wanu, Pákistánu či Arménie.

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo zatím přes 21 700 obětí. Záchranáři objevují přeživší pod troskami zřícených domů i čtyři dny po přírodní katastrofě.

Záchranné práce komplikuje mráz, v Sýrii zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme