Čeští zdravotníci ošetřili první pacienty. Vypraví se i do odlehlých oblastí Nepálu

Tým českých zdravotníků a hasičů ošetřil první desítky pacientů, které k nim dopravila nepálská armáda. Většinou jde o lehčí úrazy. Za zraněnými se vypraví také do odlehlých vesnic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český tým záchranářů před odletem do Káthmándú

Český tým záchranářů před odletem do Káthmándú | Zdroj: ČTK

Zdravotníci mají základnu ve městě Melamchi vzdáleném asi 40 km od metropole Káthmandú. Většinou ošetřují lehčí zranění. Přijali ale třeba i ženu se zlomenou páteří nebo mladíka s amputovaným prstem.

Stavět polní ambulance začal tým už během noci. Ordinují v nich dva lékaři, kterým pomáhají dvě zdravotní sestry. Na místě je také tlumočník a dva hasiči, kteří zajišťují zázemí.

„Do dnešního odpoledne už by měli mít postavené také ostatní části základny. Mají tam možnost spát, mají tam ložnice a veškerou hygienu. Jsou plně soběstační,“ popsala aktuální činnost českého trauma týmu mluvčí Nicole Zaoralová.

Český záchranný tým dorazil do Nepálu ve čtvrtek. Je v něm 36 lidí a do země přivezl asi 10,5 tuny vybavení a zásob. Vydržet mají asi 14 dní. Pak bude rozhodnuto zda misi prodlouží o dalších 14 dní. "Bylo nutné dovézt další zásoby. To znamená, že by z Čech muselo být vypraveno další letadlo,“ upřesnila Zaoralová.

Šance, že záchranáři najdou pod sutinami živé lidi, je podle úřadů mizivá | Foto: ČTK/AP

Podle informací, které zveřejnilo dnes nepálské ministerstvo vnitra, stoupl počet obětí zemětřesení na více než 6600. Zraněno je nejméně 14 tisíc osob.Týden po otřesech už prý nejspíš neexistuje šance, že by se podařilo pod sutinami najít někoho živého.

Nepálské úřady opět vyzvaly dárce, aby do země zaslaly zejména stany, plachty a nejzákladnější zásoby potravin. Některá pomoc, která do země už dorazila, se prý příliš použít nedá.

Podle zástupců OSN je ale problém i na straně nepálských úřadů. Část zásob hmotné pomoci totiž už delší dobu čeká na letišti, až budou vyřízeny složité celní formality.

Lidé v postižených oblastech prosí o pomoc. Vláda se prý o ně nestará | Foto: ČTK/AP

Jan Prokeš, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme