Čeští zdravotníci ošetřili v Basře první pacienty

Část sedmé polní nemocnice už ošetřuje v jihoirácké Basře první pacienty. Jedná se o pojízdnou převazovnu, kde pracuje praktický lékař, chirurg, kardiolog, anesteziolog a internista. Jako celek by nemocnice měla naplno pracovat zřejmě od počátku května.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice

česká polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

Nesnesitelné horko, podmáčený terén a někdy nepříliš vstříční představitelé Basry, to všechno komplikuje počáteční rozjezd nemocnice. "Zatím jsme ošetřili několik pacientů, namátkou bych mohl jmenovat chronickou hepatitidu, cirhózu jaterní a nějaké kožní onemocnění a drobná poranění. Činnost se rozbíhá pomalu, ale přeci jen už si lidé zvykají, takže očekáváme velký nápor pacientů," popisuje situaci přímo z Basry velitel nemocnice Mojmír Mrva.

Mobilní ambulance se rozvinula přímo před hlavní budovou irácké vojenské nemocnice. První pacient byl ale paradoxně z řad zdejších iráckých lékařů. Celý areál, který hlídají Britové, je totiž každý pátek, kdy mají Iráčané modlitební den, neprodyšně uzavřen a spojenečtí vojáci mají rozkaz nikoho nevpouštět.

I tak je ale v budovách zhruba desítka zaměstnanců, kteří otevření ambulance uvítali a jako první pacienti také využili. Českým zdravotníkům prý přivedou i své příbuzné. Nic to ale nemění na tom, že obyčejní neprivilegovaní lidé, kteří potřebují jakoukoliv péči, se do rukou našich lékařů dostanou až zítra.

Čeští zdravotníci nechtějí ale jen léčit. Do budoucna uvažují o tom, že naučí Iráčany jiným návykům než dosud. Všechny české vojáky prý šokoval stav vojenské nemocnice, kterou teď s místními zdravotníky sdílí. Nikde totiž nebylo ani památky po základní hygieně. Hned vedle lékárny narazili vojáci na místnost plnou zapáchajících odpadků.

Přesun 7. polní nemocnice do Iráku možná zaplatí Američané. USA to podle náměstka ministra obrany Jaroslava Škopka české straně už přislíbily. Američané mají do Iráku přepravit i zbytek polní nemocnice, a to letouny Galaxy. Dosavadních osm letů zajišťovala obřími letadly An-124 Ruslan z Česka do Kuvajtu ukrajinská společnost Volga-Dněpr.

Škopek dodal, že zbývá ještě přepravit větší část materiálu. Celý přesun českého lazaretu začal minulý čtvrtek, kdy do oblasti Perského zálivu odletělo prvních 39 zdravotníků.

V sedmé polní nemocnici budou kromě českých zdravotníků působit i slovenští vojáci. Schválila to jejich vláda v rámci operace Trvalá svoboda. Dnes přijeli do Basry první vojáci včetně velitele jednotky Ladislava Svatíka na obhlídku terénu.

Zatím ale není jasné, kolik slovenských vojáků bude s českými kolegy sloužit. Na starosti budou mít především zásobování vodou a Čechům mohou dobře posloužit i slovenská nákladní auta.

Slováci podle velitele zatím nebudou posilovat o další vojáky v Zálivu. Zároveň dodal, že v přepočtu na počet obyvatel a vojáků má slovenská armáda svých příslušníků na zahraničních misích nejvíce na světě.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme