Čeští zdravotníci ošetřují uprchlíky ve Slovinsku. Do Evropy prý míří hlavně muži

Čeští vojenští zdravotníci, kteří už měsíc pomáhají ve Slovinsku, ošetřili stovky migrantů. Společně s členy tamní záchranky se o ně starají v centru Šentilj nedaleko města Maribor. Mezi těmi, kteří se snaží proniknout do Rakouska a dál na západ, potkával 12členný lékařský tým hlavně Syřany, Iráčany nebo Afghánce. Nejčastěji ale prý do Evropy migrují mladí muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinsko se potýká s přílivem běženců | Zdroj: Reuters

Uprchlické centrum Šentilj vypadá jako stanové městečko. Pod celtami s červenými kříži jsou lůžka a základní zdravotnické vybavení.

Aleš Rybka, velitelem českého zdravotnického týmu ve Slovinsku, ošetřoval hlavně pacienty s průjmy, horečkami nebo záněty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uprchlíci mířící do Evropy jsou prý hlavně mladí muži. Tým českých zdravotníků, který je ošetřuje ve Slovinsku, navštívila Evelyna Kulíšková

„Ze Sýrie to jsou většinou rodiny. Je vidět, že jsou vzdělanější. Pak samozřejmě Iráčané a Íránci. De facto 60, 70 procent jsou mladí, zdraví muži," shrnul.

Zdravotníci už volali i policii. U některých mladíků totiž měli podezření, že by mohli patřit k bojovníkům hnutí Taliban.

„Podle tetování, postoje. Někdo má třeba zhojené jizvy po střelných ranách. To je spíše náš odhad a kluci, kteří byli v Afghánistánu, řadu z nich viděli, když je ošetřovali," řekl Aleš Rybka.

Čeští zdravotníci přijeli do Slovinska společně s patnácti ženisty v polovině listopadu zhruba na měsíc. Hned po Vánocích je vystřídá další tým.

„Zatím to není ohraničeno časem. Není vyloučeno, že v únoru nebo březnu je vystřídá někdo další, dodal ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Vojáky ještě před koncem jejich mise navštívil.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme