Čeští hasiči z Řecka dříve neodjedou. Místní požárníci se museli přesunout do oblastí, kde udeřily záplavy

Čeští hasiči zůstanou v Řecku do pondělí 11. září, oznámila v pátek jejich mluvčí Martina Götzová. Nasazeni jsou na severovýchodě země, kde od druhé poloviny srpna zuřily silné požáry. Situace v oblasti se zlepšila, Řecko ale požádalo o setrvání českých hasičů na místě kvůli silným záplavám v jiných částech země, kam se museli urychleně přesunout řečtí hasiči. Češi tak v oblasti nyní pomáhají s dohašováním případných skrytých ohnisek.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Řecku

Čeští hasiči jsou nasazeni na severovýchodě země, kde od druhé poloviny srpna zuřily silné požáry | Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky

Vzhledem k zlepšení situace s požáry bylo v plánu, že by čeští hasiči z Řecka odjeli dříve, než se původně počítalo. Nakonec však v zemi zůstanou do původního data konce nasazení – do pondělí 11. září, kdy by se kontingent spolu s technikou měl vydat nazpět do Česka.

Čeští hasiči zůstávají v oblasti národního parku Dadia u tureckých hranic, kde od druhé poloviny srpna hořel nejrozsáhlejší požár na území Evropské unie od roku 2000, kdy Unie začala tyto údaje sledovat.

Vytahovali jsme spoustu lidí z utopených aut, říká český záchranář k záplavám v Řecku

Číst článek

„I když už je situace s požáry v okolí převážně pod kontrolou, řecká strana požádala Českou republiku o setrvání v místě,“ uvedla mluvčí Götzová. Část svých jednotek totiž Řecko přesunulo do jiných částí země, které postihly silné záplavy, jež si vyžádaly i několik mrtvých.

„V terénu provádí kontrolu a dohašování skrytých ohnisek,“ uvedla k současné činnosti českých hasičů Götzová. V oblasti se opět zvyšují teploty a v příštích dnech tam není očekáván déšť.

Do Řecka čeští hasiči přijeli 24. srpna. Pozemní týmy jsou od začátku nasazené u turecké hranice, kde požár silně poničil lesy v národním parku Dadia. Prvního září se uskutečnila rotace příslušníků, kterých je v jihoevropské zemi zhruba 60. Do Řecka přijelo z Česka i 33 kusů techniky. Zhruba týden ve středním Řecku zasahoval i český vrtulník Black Hawk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme