Chorvati nečekaně změnili podmínky pro cestování. Češi musí mít dokumenty ke koronaviru až od pátku

Pro cestu do Chorvatska se od čtvrtka nečekaně mění podmínky. Nově je nutné potvrzení o očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci. Informaci České televize potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davidová. Češi by ale měli mít výjimku, pravidla pro ně začnou platit až od pátku. Na hlavních přechodech ze Slovinska se ale vytvořily až tříhodinové kolony.

Aktualizováno Praha/Záhřeb (Aktualizováno: 12:31 1. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podmínky pro cesty do Chorvatska se mění (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro celou Evropu, včetně Česka. „Mohu potvrdit, že cesty do Chorvatska už nejsou zcela volné, ale vrací se povinnost, kterou Chorvati sami před pár týdny zrušili,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Hranice Chorvatska zažívají nápor. Turisté i kvůli přísnějším pravidlům čekají na vstup do země hodiny

Číst článek

Lidé budou podle České televize nově potřebovat alespoň jeden z dokumentů ke koronaviru.

Konkrétně buď covidpas, doklad o očkování nejméně 22 dní po první dávce, antigenní test ne starší než 48 hodin, PCR test ne starší než 72 hodin nebo potvrzení o prodělání covidu v posledních 180 dnech. Test nepotřebují děti do 12 let v případě, že cestují se svým zákonným zástupcem.

Cestující tak opět musejí počítat s kontrolami na hranicích. Po Češích by ale doklady měli Chorvati vyžadovat až od pátku.

„Hned ráno se nám podařilo vyjednat s chorvatskou stranou, že dnes ještě nebude při vstupu do Chorvatska na hranicích vyžadovat nic. Pravidlo by se mělo reálně začít uplatňovat až zítra. Pokud by se někdo z cestujících dostal do potíží, tak ať kontaktuje ambasádu v Záhřebu,“ uvedl pro Radiožurnál náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí zařadilo od 18. června Česko mezi takzvané zelené země s nízkým rizikem nákazy. Pro většinu oblíbených turistických destinací, včetně Chorvatska, pak Češi dosud nepotřebovali negativní test ani trávit čas v karanténě. Pro vstup do země jim stačil občanský průkaz nebo pas. Ministerstvo také ještě před časem důrazně doporučovalo vyplnit příjezdový formulář.

DOPLNĚNÍ: Důležité je také vyplnit příjezdový formulář Enter Croatia.

Na hlavních přechodech ze Slovinska do Chorvatska se během noci a rána vytvořily až tříhodinové kolony.

09:29 – 01. 07. 2021

30

‚Nejtěžší víkend‘

České ministerstvo zahraničí netuší, proč Chorvatsko tak narychlo přistoupilo ke zpřísnění podmínek. „Doteď se nám to nepodařilo zjistit. Myslím, že to souvisí s tím, že nabylo účinnosti nařízení o covidpasu,“ řekl Smolek. Zmínil ale také šířící se mutaci koronaviru delta, dříve označovanou za indickou.

Od čtvrtka začíná platit takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jím budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus.

Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

RegioJet nabízel samotesty pro návrat z ciziny. Podle ministerstva je to neakceptovatelné

Číst článek

Opatření zavedené Chorvatskem se podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže dalo očekávat.

„Nečekali jsme, že to bude takto ze dne na den, ale že se může situace vyvíjet směrem zpět k zavedení antigenních testů, se dalo čekat. Ode dneška platí covidpas a dalo se čekat, že země nenechají úplně průchodné hranice. Navíc antigenní test dnes nikomu nedělá potíže,“ uvedl pro iROZHLAS.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Problémem ale může být to, že do Chorvatska se o nadcházejícím víkendu chystá nejvíce Čechů.

„Teď je to nejtěžší víkend. Očekává se, že směrem na Chorvatsko pojede po zemi 150 až 180 tisíc Čechů,“ upozornil.

Zároveň lidem doporučil, aby se těsně před odjezdem do zahraničí přesvědčili, že platí pravidla, se kterými počítali.

❗️Cestování❗️Dnes začíná platit Covid pas, Chorvatsko včera v noci narychlo rozhodlo, že turisté z ČR (ale i dalších zemí) se jím musí prokázat na hranicích. Platí ale pravidla, která jsme dojednali: 22 dnů po 1. dávce nebo negativní test nebo protilátky.

10:02 – 01. 07. 2021

5 36

Cesty do Ruska a Tuniska

Také Česko mění svůj seznam „zakázaných“ zemí. Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka zařadilo do černé kategorie s extrémním rizikem nákazy Rusko, od začátku příštího týdne k němu přibude také Tunisko. Důvodem je šíření mutací koronaviru.

Podobná omezení komplikují Čechům na začátku letních prázdnin cestování. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Papež ve středu přístup ministerstva zahraničí kritizoval.

Očkovat v Česku se nově mohou i děti od 12 let. Ministr Vojtěch zvažuje, že zakáže cesty do Británie

Číst článek

„Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Tunisko na tzv. černou listinu bez toho, že by k tomu mělo podklady,“ řekl pro Radiožurnál.

Zároveň to označil za velký problém. „Do Tuniska se v následujících dvou měsících chystá kolem dvaceti tisíc klientů,“ upozornil.

Na seznam těchto zemí by brzy mohla přibýt také Velká Británie. Situace tam podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha není dobrá. „Ve Velké Británii je nejvíce případů, tuším, od února, takže na to musíme reagovat,“ řekl v rozhovoru pro Mf Dnes.

Stejné podmínky by mohly začít platit například pro Egypt. Ve čtvrtek od 18.00 o tom má jednat vláda.

Anna Kottová, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme