Po příjezdu desetidenní karanténa: Norsko zvažuje, že zařadí Česko a Švýcarsko do ‚červené‘ kategorie

Norsko uvažuje o tom, že pro lidi přijíždějící z České republiky znovu zavede povinnou desetidenní karanténu. V pondělí to podle norských médií doporučil tamní institut veřejného zdraví (FHI). Norské ministerstvo zdravotnictví bude o návrhu FHI rozhodovat v pátek, sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí. Povinnost izolovat se pro lidi z Česka přitom Norsko zrušilo teprve v půlce července.

Oslo/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena, rouška, koronavirus

žena, rouška, koronavirus | Foto: Anna Shvets | Zdroj: Pexels

Stejné doporučení jako pro Česko vydal FHI i pro Švýcarsko a sledovat bude vývoj pandemie covidu-19 v Polsku, kde také případů nákazy přibývá.

Podmínkou pro vstup do Norska bez karantény je méně než dvacet potvrzených případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a zároveň v týdenním průměru méně než pět procent pozitivních testů během dvoutýdenního období.

Z plavby na Špicberky se do norského přístavu vrátila loď se skoro 40 nakaženými členy posádky

Číst článek

Nové údaje ukazují, že Švýcarsko zaznamenalo v posledních dvou týdnech 22,9 případu a Česko 26,8 případu nemoci covid-19 na 100 tisíc obyvatel a tento trend roste. FHI proto již nyní varuje, že pokud se situace nezmění, doporučí FHI zařazení Švýcarska a Česka do „červené“ kategorie zemí, jichž se při vstupu do Norska týká karanténa, uvedla představitelka FHI Line Voldová.

Zdravotní institut FHI hodnotí situaci týkající se nákazy koronavirem v zemích Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic a Evropského hospodářského prostoru (EHP) každé dva týdny, a pokud je to potřeba, i častěji. Rozhodnutí o tom, kterých zemí se bude při příjezdech týkat karanténa, přijímá norská vláda na základě hodnocení FHI.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 ve světě dlouhodobě sleduje, se v Norsku koronavirem doposud nakazilo 9 312 lidí, 256 z nich zemřelo. Tato skandinávská země má asi 5,4 milionu obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme