Cestovatel ve Škodě Rapid objíždí svět, už je v Jižní Americe

Ivan Monev si chtěl vyzkoušet, jaké to je jet kolem světa Škodou Rapid, tedy autem se zkosenou zádí, které se vyrábělo v Mladé Boleslavi v 80. letech. Rok a měsíc už je na cestě, projel dva kontinenty a před měsícem a půl se rozjel napříč třetím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda Rapid přejíždí Andy | Foto: Ivan Monev

Jižní Ameriky se prý Ivan Monev trochu bál, kolují o ní divoké zvěsti. Jenže zatím se mu prý líbí asi nejvíc. V Santiagu de Chile ho začátkem července navíc čekal skvělý zážitek, který ani úplně neplánoval: finále mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale, které navíc vyhrálo domácí Chile:

„Pro mě jako pro fotbalového fanouška to byla extáze. Bylo to úžasné. Navíc vyhráli. Na náměstí přišly třeba i se dvouletými, tříletými dětmi. Tam třeba běhala vlajka a pod ní to dítě ani nebylo vidět," svěřuje se Ivan Monev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Říká, že si vyjel jen trochu dál za město. Nyní je Ivan Monev se svou Škodou Rapid už v Jižní Americe

V současné době je dobrodruh na severu Chile, kudy v lednu projela Rallye Dakar, a kde kromě ospalých měst není nic než nehostinná kamenitá poušť. On ale neprojel rychle. Čekal přes dva týdny, než mu doručí náhradní díl na rozbitou převodovku.

Potíže už přitom začaly při zpátečním přejezdu And. „Na tom autě jsem opravoval všechno možné, vždycky mi zavřeli argentinsko-chilskou hranici. Vždycky jsem ráno začal opravovat, a když už jsem to málem měl, tak mi ji zavřeli. Jednou o minutu, jednou o tři minuty." Přechod je totiž otevřen jen několik hodin denně.

Za měsíc cesty už tedy stihl dva náročné přejezdy And, podíval se do Uruguaye, k vodopádům Iguazú i do Brazílie a do Paraguaye, a pak zpátky.

Škoda Rapid při přejezdu And | Foto: Ivan Monev

Může se navíc spolehnout na pomoc místních obyvatel, kteří jsou prý většinou všude srdečnější než ve Střední Evropě. Na dobré lidi narazil jak v Rusku, tak v Jižní Americe:

„Někde zastavíte, máte problém, a hned jsou u vás a ptají se: ‚Můžeme vám nějak pomoci, co pro vás můžeme udělat, můžeme vás někam odvézt, potřebujete něco? To se vám v Evropě nestane," přemýšlí řidič Škody Rapid.

Přes technické potíže a to, že se musí spolehnout hlavně na vlastní zručnost při opravách auta, přes to, že spí ve stanu a velké hostiny si nemůže dovolit, a přesto, že už od Turecka jede sám jen se svým rapidem, ničeho nelituje. Můžete se přesvědčit i na jeho stránce www.skodoukolemsveta.cz

„Prostě nejsem žádnej odborník na cestování. Zkrátka jsem si vyjel kousek za město škodovkou a dostal jsem se kousek dál. Tak se nějak přizpůsobuju, abych to přežil," říká v dobrém rozmaru. Celé povídání s Ivanem Monevem si můžete poslechnout na facebookovém profilu Zápisníku zahraničních zpravodajů.

Přeprava Škody Rapid | Foto: Ivan Monev

David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme