Krach cestovky Thomas Cook dopadne na bulharské hoteliéry, hrozí jim ztráty milionů dolarů

Kolaps cestovní kanceláře Thomas Cook představuje vážnou hrozbu pro cestovní ruch v Bulharsku. Desítkám hotelů u Černého moře hrozí celkové ztráty v řádu desítek milionů dolarů, protože začala vyjednávání pro příští letní sezonu. Uvedla to v úterý ministryně cestovního ruchu Nikolina Angelkovová.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo cestovní kanceláře Thomas Cook na letišti v Palma de Mallorca | Foto: Paul Hanna | Zdroj: Reuters

Britská cestovní společnost posílá ročně do Bulharska 350 000 až 450 000 turistů. To je zhruba deset procent všech zahraničních turistů trávící dovolenou v rezortech u Černého moře, které jsou populární díky své relativně nízké ceně a široké škále aktivit.

Krach cestovní kanceláře Thomas Cook pocítí i anglická Premier League nebo formule 1

Číst článek

Zástupci odvětví odhadují škody pro bulharský cestovní ruch kolem 100 milionů leva (1,3 miliardy Kč). Částka, kterou Thomas Cook dluží více než 50 hotelům na bulharském pobřeží, činí 36 milionů eur (931,4 milionů Kč).

„Situace je mimořádně obtížná a ovlivní nejen letní sezonu, která nyní končí, ale také jistě rok 2020, protože jednání pro léto 2020 nyní probíhají,“ uvedla Angelkovová.

Ministryně varovala před vážným rizikem, že majitelé hotelů nedostanou zaplaceno za pobyty turistů v červenci a srpnu, protože Británie garantuje pouze platby za turisty, kteří nyní v Bulharsku fakticky jsou. Odmítla poskytnout přesnější výši ztrát, která hrozí majitelům hotelů, pouze uvedla, že to bude „docela hodně milionů leva“.

Podle úřadů bylo v pondělí odesláno domů 900 z 2500 britských turistů v Bulharsku. V zemi je nyní téměř 6000 turistů, kteří přijeli s některou z dceřiných společností Thomas Cook, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme