Cestovní kanceláře už vracejí z Egypta turisty. I proti jejich vůli

Egyptem nekontrolovaně zmítá násilí, ale přesto se najdou lidé, kteří by na takovém místě trávili dovolenou. A to navzdory zprávám z ministerstva zahraničí, aby lidé do této země nejezdili. Tři tisíce českých turistů se stále sluní na egyptských plážích. Přitom jen pár desítek kilometrů od nich umírají lidé při střetech islamistů s policií. Turisté však žádné nebezpečí nepociťují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léto - letní dovolená - moře | Foto: Martin Dorazín

Michal Hušička z Litoměřicka, který byl 11 dní v letovisku Marsa-Alam, se o násilnostech v Káhiře prý dozvěděl až z tamní televize. „Ani jsme neměli zákaz výjezdů z hotelu, z resortu na výlety, nic,“ uvedl Michal Hušička.

Zhruba desetině českých turistů cestovní kanceláře už zkrátily pobyt. Kdyby tak neudělaly, neměly by je jak dostat domů. V příštích dvou týdnech totiž z Česka žádné letadlo nové turisty do Egypta nedopraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou postupovat cestovní kanceláře, přibližuje místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež

V případě předčasné evakuace může podle Jana Papeže, místopředsedy Asociace cestovních kanceláří, klient formou reklamace žádat náhradu za zkrácenou dovolenou.

Někteří klienti si údajně stěžovali na postup cestovní kanceláře Exim Tours. Lidé se prý měli uprostřed noci sbalit a odjet na letiště, přestože jim pobyt ještě nekončil. Cestovní kancelář ale musela řešit dopravu klientů zpátky a jejich bezpečnost. Poslední klienty odveze Exim Tours ze země ve čtvrtek.

Alexandria stáhla klienty z Hurghady už dnes. Některým přitom zkrátili dovolenou o polovinu. „V současné době již nemáme žádné klienty v letovisku Hurghada. Poslední se vrátili dnes, někteří se vrátili včera. Některým z těchto klientů jsme z bezpečnostních důvodů zkrátili dovolenou ze dvou týdnů na jeden. Klientům jsme to vysvětlili, všichni to pochopili a akceptovali,“ říká Petr Šatný z Alexandrie.

Cestovní kancelář Čedok většinu klientů z Egypta stáhla už dnes. V zemi jich zůstalo kolem stotřiceti ve středisku Marsá Alam. Část z nich se vrátí ve čtvrtek a poslední přiletí příští týden v pondělí, pokud se situace nezhorší.

Z Hurghady dnes přiletí přes 300 klientů cestovní kanceláře Fischer. V letovisku jich zůstaly tři desítky. O jejich případném dřívějším návratu firma rozhodne podle aktuální situace. Z letoviska Marsá Alam by se poslední klienti měli vrátit příští týden v pondělí. Kancelář až do konce prázdnin nevyšle do Egypta žádné další letadlo.

Hurghada, moře, turisté, léto | Foto: Reuters

Turisty stahují i další státy

Martin Slaný z cestovní kanceláře Blue Style říká, že o podobném kroku zatím neuvažují. „Všichni klienti, kteří jsou v současnosti v egyptských destinacích, tam zůstávají. Ale samozřejmě v případě zájmu a možnosti a místa v letadlech, která by odlétala do České republiky dříve, než jsou jejich plánované odlety, tak jsme samozřejmě připraveni jim to nabídnout,“ ubezpečuje.

Ke stejnému kroku jako české cestovní kanceláře přistoupily i společnosti v jiných zemích. Západní státy varují své občany před cestami do Egypta. Někteří turisté se ale zhoršení situace v přímořských letoviscích neobávají.

„Rozhodli jsme se před týdnem, že pojedeme do Egypta. Sledujeme zprávy o nepokojích a našli jsme si na internetu rady pro turisty. Jedeme do letoviska a tam budeme po celou dobu. Nebudeme opouštět hotelový areál, takže nevidím důvod k obavám,“ říká třeba mladý britský turista.

90 procent turistů mění destinaci

Většina lidí, kteří měli do Egypta odletět, si podle údajů cestovních kanceláří už vybrala dovolenou jinde. Zájezd ruší jen málokdo.

„Protože se jedná o zrušení zájezdu v následujících 14 dnech a většina lidí má od zaměstnavatele zajištěnou dovolenou, tak 90 % klientů si vybírá náhradní dovolenou v jiné destinaci, i když to není úplně jednoduchá záležitost,“ potvrzuje Jan Papež.

Souhlasí i mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. „Nejčastěji volí Krétu nebo Rhodos čili řecké ostrovy, kde jsme navyšovali kapacity už na konci července. A nebo také vybírají Tureckou riviéru,“ specifikuje Jan Osúch a pokračuje:

„Zhruba jenom několika desítkám lidí jsme zatím vraceli peníze. Očekávám, že během celého víkendu z těch zhruba 500 klientů to číslo bude menší než sto, kterým jsme vraceli peníze.“

V Egyptě zasáhla policie proti stoupencům bývalého prezidenta Mursího | Foto: Reuters

Podobným způsobem reagovala celá Evropa včetně Ruska. To podle Jana Papeže znamená, že kapacity v cílových lokalitách, které si turisté vybírají jako náhradní, jsou „velmi napnuté a hledání destinací není jednoduché“.

V případě, že se klienti cestovních kanceláří rozhodnou zájezd zrušit, záleží na podmínkách cestovní kanceláře, jak proběhne navrácení vložených prostředků.

„Z hlediska zákona jsou dvě věci, které do toho vstupují: první, že pokud cestovní kancelář zruší sama o své vůli zájezd, má klient samozřejmě právo na plné peníze. Na druhou stranu do toho vstupuje takzvaná vyšší moc,“ upozorňuje Jan Papež.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci, do jaké se dostaly cestovní kanceláře kvůli situaci v Egyptě, shrnuje Nikola Bojčev

Zda se situace v Egyptě dá specifikovat jako vyšší moc, záleží podle Jana Papeže nyní na právní interpretaci jednotlivých cestovních agentur.

Cestovní kanceláře už začínají počítat škody. Kvůli problémům v Egyptě přijdou o desítky milionů korun - podle odhadů Asociace cestovních kanceláří a agentur to dosud může být až 45 milionů.

„Zatím nevím o žádné cestovní kanceláři v Čechách. Vím, že zkrachovala cestovní kancelář na Slovensku, která byla specializovaná na Egypt. Je samozřejmé, že cestovní kanceláře, které byly specializované na tuto lokalitu, se mohou dostat do potíží,“ uzavírá Jan Papež.

Větší firmy to zřejmě ustojí bez zásadních problémů, horší to tedy bude u menších a specializovaných agentur. Vše bude záležet na tom, jak velký bude podíl bez náhrady zrušených zájezdů.

Petr Medek, Nikola Bojčev, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme