Pasy Spojeného království od března zmodrají. Návrat k tradiční barvě byl jedním z argumentů pro brexit

Od března začne Spojené království vydávat modré cestovní pasy. Píše o tom zpravodajský server BBC. Po třiceti letech se tak vrátí design, který Britové zavedli v roce 1921. Od roku 1988 jsou ale britské pasy sladěné s ostatními zeměmi evropských společenství do vínové. Právě tradiční barva pasu se stala jedním z bodů, kterým příznivci brexitu argumentovali před hlasováním o vystoupení z Evropské unie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská ministryně vnitra Priti Patelová drží nový modrý pas. | Zdroj: twitter @ukhomeoffice

Vínové pasy nikdy nebyly pro Británii povinné. Návrat k modré se přesto stal jedním z argumentů pro vystoupení z Evropské unie.

Plánovanou změnu ohlásila britská vláda již v prosinci 2017. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že brexit umožnil návrat ikonického modro-zlatého designu a cestovní pasy tak budou opět provázány s národní identitou.

Konec práce v Británii ‚bez přípravy‘? Londýn uzavírá dveře nekvalifikovaným lidem bez znalosti angličtiny

Číst článek

Například donedávna člen Evropského parlamentu a liberální demokrat Edward McMillan-Scott s ministryní nesouhlasí. Modrá barva pasu podle něj může některé členy Evropské unie urazit.

„Je symbolem přístupu konzervativců ke zbytku Evropy, který je ignorantský, sebezničující a izolující se,“ řekl britskému deníku The Guardian.

Nedávné fotografie dlouhých front z amsterodamského letiště Schipol, v nichž zůstali stát britští turisté, jsou podle něj „jen malou předzvěstí toho, co přijde s novými pasy“.

Nulová uhlíková stopa

Podle britské vlády všechny nové pasy definitivně zmodrají od letošního léta. Do té doby budou vydávány i cestovní dokumenty ve stávající barvě. Pasy v odstínu typickém pro Evropskou unii zůstanou platné do jejich vypršení.

Výroba nových pasů bude mít podle ministerstva vnitra nulovou uhlíkovou stopu. Má ji vyrovnat například sázení stromů. Pasy vyráběné Francouzi vlastněnou firmou Gemalto budou rovněž mít nejnovější bezpečnostní prvky a bude na nich chybět nápis Evropská unie. Ten ale Britové přestali razit už loni.

Na zadní straně staronových pasů má být umístěno několik květinových emblémů, reprezentujících Anglii, Severní Irsko, Skotsko a Wales, píše BBC.

Modrou barvu cestovního pasu v současnosti používá 81 států včetně Austrálie, Spojených států, Kanady, Indie nebo Hongkongu. V Evropě nosí modré cestovní doklady Islanďané nebo Chorvati. Podobný barevný design mají také pasy v Izraeli, Iráku, Sýrii nebo Severní Koreji.

gak, dot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme