Cestu po sousedních zemích uzavřel prezident Klaus v Německu

Návštěvou Německa uzavírá prezident Václav Klaus dnes a zítra "kolečko" cest po sousedních zemích po svém znovuzvolení na další funkční období. Cesta do Berlína má především symbolický význam. Česko-německé vztahy jsou v posledních letech považovány za bezproblémové a návštěva prezidenta Klause by to měla potvrdit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a H. Köhler

V. Klaus a H. Köhler | Zdroj: ČTK

Na zámku Bellevue přijal dopoledne Václava Klause spolkový prezident Horst Köhler. Ten je, podobně jako česká hlava státu ekonom a oba prezidenti se navíc už řadu let znají. Třeba v otázce ochrany klimatu se jejich postoje diametrálně liší. V otázce úplného zpřístupnění německého pracovního trhu pro unijní nováčky, ale prý mají názory velmi podobné.

"Aby já zrovna při tříhodinové naší debatě s ním bojoval o této věci, to opravdu nebylo na místě. To bych se pokoušel otevřít už dávno otevřené dveře. Myslím, že je to otázka vlády, zejména pár ministrů, kteří vidí svět podstatně jiným způsobem," řekl Klaus. Německo bude o případném prodloužení přechodného období až do roku 2011 rozhodovat příští rok na jaře. Kai-Olaf Lang, analytik prestižní Nadace pro vědu a politiku v Berlíně si myslí, že tlak na dřívější otevření pracovního trhu unijním nováčkům roste. Patrné je to prý hlavně na východě Německa.

Vzhledem k tomu, že došlo k vnitroněmecké emigraci na západ Německa, chybějí určité sektory, mladí lidé, kvalifikovaní lidé. Na druhé straně v SPD také někteří tímto způsobem argumentují, ale vážou rychlé otevření v roce 2009 zavedením minimální mzdy, což v rámci velké koalice bude jako plošný projekt těžký," doplnil Lang.

Poněkud hádankou zůstává německý postoj k americkému systému protiraketové obrany. Už dlouho se žádný představitel spolkové vlády k tématu nevyjádřil. Berlín ale tradičně přistupuje nesmírně opatrně k tématům, která by mohla podráždit Kreml. Podle Kai-Olafa Langa je pro Německo důležité, aby v otázce budování základen v Česku a Polsku nebylo Rusko postaveno před hotovou věc.

"Rusko je vnímáno jako důležitý partner nejenom Evropské unie, ale také důležitý partner Západu při řešení klíčových konfliktů mezinárodní politiky. Proto je v Německu určitá snaha najít spíše kompromisní řešení," doplnil analytik.

Václav Klaus nemá pocit, že by Berlín byl vehementně proti umístění amerických základen ve Střední Evropě. "Veřejné výhrady jsou o kousek silnější než ty skutečné pocity. Německo má tady desetitisíce amerických vojáků, pak to bychom mohli začít protestovat, že by tady neměli být žádní američtí vojáci, kdyby se tak útlocitně dívali na 200 amerických vojáků u nás," dodal prezident.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme