Četli, ale neplatili

Pro klesající zájem čtenářů a jejich stále liknavější platební morálku zastavil americký bestsellerový autor Stephen King vydávaní jednotlivých kapitol svého románu Rostlina (The Plant) na Internetu. Oznámil to americký deník The New York Times. Spisovatel bude dál pracovat na jiných knihách. Rostlinu totiž King začal psát už v osmdesátých letech, ale kniha zůstala nedokončena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První kapitolu zveřejnil King na Internetu v letošním červenci. Od té doby si čtenáři mohli stáhnout pět kapitol - platba za ně byla dobrovolná. King slíbil, že bude v psaní pokračovat, pokud zaplatí alespoň tři ze čtyř čtenářů. Kingovo rozhodnutí publikovat román po kapitolách na Internetu nemá zatím obdoby a zřejmě nebude mít ani příliš následovníků. V publikování byl spatřován pokus, jak mohou spisovatelé obejít vydavatele a jít bez těchto prostředníků přímo ke čtenářům.

Pokus známého spisovatele ztroskotal, protože s každou kapitolou klesal počet zájemců, a to ze 120 tisíc u první kapitoly na 40 tisíc u páté kapitoly. U poslední kapitoly dobrovolně poslalo peníze už jen 46 procent čtenářů. Poplatek byl jeden dolar za kapitolu.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme