Kvůli zatčení bývalého gubernátora protestují na Východní Sibiři tisíce lidí. Požadují Putinovu rezignaci

Tisíce lidí v sobotu dorazily na další demonstraci v ruském městě Chabarovsk, aby tak protestovaly proti zadržení regionálního politika, gubernátora Sergeje Furgala. Manifestace se konají již třetí víkend, uvedla agentura Reuters. Podle místních úřadů se do ulic dálněvýchodního města u hranic s Čínou vydalo 6500 demonstrantů, lokální média jejich počet odhadla na 20 tisíc.

Chabarovsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti skandovali "hanba" a drželi transparenty se slogany požadujícími rezignaci prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Igor Volkov | Zdroj: ČTK/AP

Furgal by zatčen na počátku července v souvislosti s 15 let starými vraždami podnikatelů. Obvinění odmítá a jeho stoupenci považují zatčení za součást snahy Kremlu vypořádat se s opozicí.

Protesty kvůli zatčení politika oblíbeného v regionu přicházejí ve chvíli, kdy ekonomika země slábne a Kreml se snaží vyřešit problém s prudkým poklesem reálných příjmů vyvolaných nemocí covid-19 a udržet pod kontrolou nepokoje.

Východní Sibiř se bouří, reakce Moskvy ale nepřichází. Kreml tápe, jak se situací naložit

Číst článek

Podle agentury Reuters demonstranti skandovali „hanba“ a drželi transparenty se slogany požadujícími rezignaci prezidenta Vladimira Putina, protože místní lidé v něj ztratili důvěru.

Tak dlouho trvající demonstrace jsou pro ruské regiony neobvyklé, stejně jako skutečnost, že se úřady doposud nepokusily jim zabránit.

Likvidace opozice

Furgal (50) kandidující za opoziční parlamentní Liberálně demokratickou stranu v září 2018 překvapivě vyhrál chabarovské volby s téměř 70 procenty hlasů a vystřídal v čele krajské správy gubernátora z vládního Jednotného Ruska. Furgalovo zatčení jeho stoupenci považují za součást snahy Kremlu vypořádat se s opozicí a za jeho pozdní potrestání za to, že porazil kandidáta z vládní strany.

Manifestace na podporu Sergeje Furgala v Chabarovsku. | Foto: Igor Volkov | Zdroj: ČTK/AP

Putin ve snaze zmírnit napětí v pondělí jmenoval nového úřadujícího gubernátora Chabarovského kraje. Protestující však uvádějí, že je výběr Michaila Degťarjova uráží, protože nemá žádné vazby na region, a vyzvali ho, aby odstoupil.

Vyšetřovatelé Furgala obviňují z přijímání úplatků a z účasti na vraždách podnikatelských konkurentů v letech 2004 a 2005, tedy ještě před jeho vstupem do politiky. Furgal se tehdy věnoval mimo jiné dovozu spotřebního zboží a obchodování se dřevem a s kovy.

Podle serveru Newsru.com je Furgal za posledních deset let třináctým trestně stíhaným ruským gubernátorem. Obvykle byla důvodem podezření z korupce, zpronevěry, podvodu či zneužití pravomocí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme