Charlie Hebdo provokuje Belgičany. Redakci odpověděli parodickou kresbou

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo opět budí polemiku. Belgie je šokovaná titulní stranou nového vydání, které se dnes objevilo na stánkách. Na pozadí belgické vlajky je na ní postava, která se ptá: Kde je táta? A vedle ní poletují části končetin ozývající se: tady, tady. Kresba podle mnohých vyjadřuje neúctu k obětem teroristických útoků v Belgii, jiným nevadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové číslo Charlie Hebdo budí rozruch | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Svoboda slova je důležitější než vkus, říká mladá učitelka Michelle, když u jednoho pařížského novinového stánku listuje novým číslem Charlie Hebdo, které vzbudilo v Belgii velký rozruch.

Autor ilustrace Riss navazuje na písničku belgického zpěváka Stromae s názvem Papaoutai o dětství bez otce, o kterého zpěvák přišel během genocidy ve Rwandě v roce 1994.

Přehrát

00:00 / 00:00

O titulní stránce nového čísla Charlie Hebdo natáčel zpravodaj Jan Šmíd

Michelle s kresbou žádný problém nemá. Podle ní mají lidé svobodu se nesmát a bylo by hloupé časopis odsuzovat, když jeho redaktoři dělají pouze svoji práci a snaží se i na tragických situacích najít nějaký vtipný moment.

Redaktoři Charlie Hebdo se k polemice zatím nijak výrazně nevyjadřují. Jejich postoj shrnul už před časem ilustrátor Gross, který vysvětlil, že on sám nepřistupuje ke své práci v žádných emocích, na každé situaci se snaží najít nějaký komický úhel a nemá v tomto směru žádné zábrany.

Jeho názor ale nesdílí spousta Belgičanů, kteří prostřednictvím sociálních sítí dávají najevo, že Charlie Hebdo v tomto případě zašel až příliš daleko za hranici dobrého vkusu.

Belgičané se cítí být ve válce, útok čekali, říká Čech žijící v Bruselu

Číst článek

Belgičané už také redakci Charlie Hebdo na dálku odpověděli parodickou kresbou s otázkou: Où est Charlie? To je nejenom francouzská variace názvu světoznámých dětských knih Where is Wally?, v nichž se hledá kreslená postavička Wally, neboli francouzsky Charlie, ale také jednoznačný odkaz na loňský teroristický útok proti francouzskému satirickému týdeníku, při kterém zemřelo 12 lidí.

Charlie Hebdo | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme