Moc patří ulici. Súdánská armáda ustupuje demonstrantům, rezignoval i šéf tajné služby

Nejméně 16 lidí zemřelo při pátečních demonstracích v Súdánu. Severoafrická země má za sebou vojenský převrat, který svrhl dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Vůdce pučistů Avad ibn Auf ale rezignoval pouhý den poté, co se dostal k moci. Přísahu na post šéfa vojenské rady složil generál Abdal Fattáh Abdarrahmán.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konec téměř třicetileté vlády súdánského prezidenta Umara Bašíra i rezignaci ministra obrany ibn Aufa si doslova vykřičeli protestující Súdánci v ulicích tamní metropole Chartúmu.

Právě tam podle britského serveru BBC leží skutečná moc. Po odstoupení ministra obrany navíc rezignoval také šéf tajné služby Saláh Guš, který stál za tvrdými zákroky proti protivládním demonstrantům.

Demonstrantů jsou statisíce a vojáci jejich požadavkům museli ustoupit. Ibn Auf byl důležitou postavou Bašírova režimu a pro řadu Súdánců byl symbolem minulosti.

Odborník BBC na Afriku Fergal Keane upozornil, že se armáda vyhýbá násilným střetům a naslouchá. Protesty trvají od loňského prosince a střelba demonstranty nikdy neodradila. Podle Keana proto vojáci nemají jinou možnost, než se podřídit požadavkům opozice. To jim prý radí i dlouholetí spojenci - ať už Čína nebo jiné arabské země.

Výjimečný stav

Páteční demonstrace reagovaly nejen na vyhlášení Ibn Aufa jako šéfa vojenské rady, ale také na zprávu, že zemi další dva roky povede armáda, která zároveň vyhlásila výjimečný stav, uzavřela hranice a pozastavila platnost ústavy.

Tisíce lidí proto dál protestovaly - z obav, že se ve výsledku nic nezmění a u moci zůstanou ti samí lidé. Kromě klasických demonstrací byl včera navíc pátek, tradiční den modliteb, a na řadě míst se pořádaly náboženské mítinky.

Šestnáct lidí během protestů zemřelo podle armády nešťastnou náhodou. Zasáhly je prý zbloudilé kulky.

Stíhání Bašíra

Nový šéf vojenské rady, která by mohla vládnout další dva roky, generál Abdal Fattáh Abdarrahmán, není na rozdíl od Bašíra, ibn Aufa a většiny velitelů podezřelý z válečných zločinů a genocidy v Dárfúru.

Dlouholetého prezidenta podle agentury Reuters drží vojáci v jeho paláci. Je ale otázkou, zda ho vydají ke stíhání – Bašíra obvinil Mezinárodní trestní soud (ICC) sídlící v Haagu z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů během konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr.

Jeho vydání do Haagu vojenská rada vyloučila - a zatím nepočítá ani s nějakým vlastním procesem.

Ústupky armády

Jenže ani to nelze s jistotou říct – opět záleží na ulici. „Definitivní řešení zatím nemáme. Uvidíme, s čím přijdou demonstranti, kteří teď mají právo ovlivňovat politiku, hospodářství, společnost, a další klíčové problémy,“ řekl čínské státní televizi Omad Zajnal-Abdin, který ve vojenské radě vede politický odbor.

Jak připomíná BBC, na stole jsou všechny možnosti a jde jen o to, jak moc armáda demonstrantům ustoupí.

Minimálně nové jméno v čele vojenské rady a de facto státu je ale podle agentury AP dobrou zprávou, zejména protože nečelí žádným podezřením spjatým s válečnými zločiny a genocidou v Dárfúru. Agentura Reuters ale upozorňuje, že generál Abdal Fattáh Abdarrahmán velel súdánským jednotkám, které se po boku Saudú zapojily do nynější občanské války v Jemenu.

Václav Jabůrek, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme