Odpouštíme otcovým vrahům, napsaly děti zabitého novináře Chášukdžího na konci ramadánu

Děti saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího zavražděného v roce 2018 v pátek oznámily, že otcovým vrahům odpustily. Novinář, který kritizoval saúdskoarabské představitele, byl zabit na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu zřejmě brutálním způsobem a jeho tělo se nenašlo.

Tento článek je více než rok starý.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

V Saúdské Arábii bylo loni za vraždu odsouzeno osm lidí, z nich pět k trestu smrti. Mnohé státy se kloní k názoru, že k vraždě dal příkaz korunní princ Muhammad bin Salmán, což ale Rijád odmítá.

„My, synové mučedníka Džamála Chášukdžího, oznamujeme, že otcovým vrahům odpouštíme,“ napsal nyní na twitteru Chášukdžího syn Saláh. Dodal, že saúdskoarabskému právnímu systému plně důvěřuje, a kritizoval ty, kteří chtějí aféru zneužít.

List The Washington Post, pro nějž Chášukdží před smrtí pracoval, loni napsal, že jeho děti včetně Saláha dostaly darem domy za miliony dolarů a že jim úřady vyplácejí peníze. Rodina to ale popřela.

Server Arab News v pátek upozornil, že odpuštění a projevy dobré vůle jsou běžné o ramadánu, zejména v jeho poslední dekádě. Muslimský postní měsíc právě končí. Podle serveru oznámení Chášukdžího synů znamená, že odsouzenci k trestu smrti nebudou popraveni. Rozsudek o vině se tím ale nemění.

Turecko se chystá ve věci obžalovat 20 lidí, mezi nimi i blízké spolupracovníky Muhammada bin Salmána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme