Skupina senátorů USA: Nemáme pochybnosti o tom, že saúdský korunní princ nařídil vraždu Chášukdžího

Skupina amerických senátorů dala v úterý najevo, že nepochybuje o podílu saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Zákonodárci mluvili s novináři poté, co je se zjištěními svých lidí seznámila šéfka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Lindsey Graham | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Museli byste ze sebe dělat hlupáky, abyste nedospěli k závěru, že to bylo zorganizováno lidmi, kterým dával příkazy MBS,“ řekl médiím senátor Lindsay Graham, přičemž použil princovy iniciály. Muhammada bin Salmána označil za „blázna“ a „nebezpečného“ člověka.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán čelil na summitu G20 otázkám na vraždu novináře Chášukdžího

Číst článek

Američtí zákonodárci se již dříve vyjadřovali na adresu nástupce saúdskoarabského trůnu kriticky, po setkání s Haspelovou si však členové senátního zahraničního výboru zcela přestali brát servítky. „Nemám žádné pochybnosti o tom, že korunní princ MBC nařídil tu vraždu,“ řekl další republikánský senátor Bob Corker.

Chášukdží byl brutálním způsobem zavražděn na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu po prvotním popírání přiznala, jakoukoli spojitost prince se zločinem však odmítá.

Varování pro Bílý dům. Za možnost odebrat peníze Saudské Arábii hlasovali i republikánští senátoři

Číst článek

CIA podle amerických médií dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo korunní princ. Zpravodajská služba má k dispozici dokonce nahrávku telefonátu, ve kterém Muhammad bin Salmán dává instrukce k co nejrychlejší novinářově likvidaci.

Ministr zahraničí Mike Pompeo však minulý týden řekl, že přímý důkaz o princově spojení s vraždou neexistuje.

Senátoři v úterý rovněž kritizovali přístup prezidenta Donalda Trumpa, který sice vraždu odsoudil, dosavadní pragmaticky vstřícný přístup k monarchům v Rijádu však nezměnil. Trump, který označil závěry CIA za neprůkazné, podle Corkera vědomě přehlíží fakta, aby nemusel vůči princi zaujmout kritický postoj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme