Nesprávné posouzení i verdikt v rozporu se zákonem. Obhájce expolicisty Chauvina požádal o nový proces

Obhájce bývalého policisty Dereka Chauvina v úterý požádal soud v Minneapolisu o nový proces pro svého klienta. Učinil tak zhruba dva týdny poté, co porota Chauvina shledala vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Obhájce expolicisty Eric Nelson podal u soudu několik návrhů s žádostí o nový proces, ve kterých uvedl, že dosavadní soud s jeho klientem nebyl spravedlivý, uvedla agentura Reuters.

Minneapolis (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obhájce Dereka Chauvina (vpravo) Eric Nelson (vlevo) přednáší závěrečnou řeč | Foto: Jane Rosenberg | Zdroj: Reuters

Podle Nelsona se porota a prokuratura dopustily pochybení, během procesu došlo k nesprávnému právnímu posouzení a verdikt padl v rozporu se zákonem, píše Reuters.

Cítíme úlevu. Je šance, že se systém změní, reagují lidé na verdikt v případu smrti Floyda

Číst článek

Nelson rovněž mimo jiné uvedl, že soudce podle něj porušil Chauvinovo právo na spravedlivý proces tím, že zamítl jeho žádost o přesunutí soudu na jiné místo, podotkla agentura AP.

Nelson během procesu opakovaně žádal soud o přesunutí případu z Minneapolisu kvůli tamní vypjaté atmosféře, v níž podle něj nemohli porotci dojít k nezaujatému rozhodnutí.

„Porota se dopustila pochybení, cítila se ohrožena nebo zastrašována, během (soudního) řízení pociťovala tlak založený na rase anebo nedodržela instrukce během rozhodování,“ uvedl Nelson podle webu televize ABC News v žádosti.

Porota uznala bývalého policistu Chauvina vinným z vraždy i zabití George Floyda

Číst článek

Dvanáctičlenná porota shledala v dubnu pětačtyřicetiletého Chauvina vinným ve všech třech bodech obžaloby – ze dvou různě vážných obvinění z vraždy a také ze zabití. Výši trestu má soud vynést později, Chauvinovi hrozí desítky let vězení.

Proces s bývalým policistou města Minneapolis byl jedním z nejostřeji sledovaných soudů ve Spojených státech za poslední desetiletí. George Floyd zemřel loni v květnu poté, co se jej snažila v Minneapolisu zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou.

Chauvin šestačtyřicetiletému muži několik minut tlačil kolenem na krk, a když na místo policejního zásahu dorazili záchranáři, Floydovi už podle všeho nebylo pomoci. Zemřel později v blízké nemocnici. Video Chauvinova zákroku proti neozbrojenému Floydovi vyvolalo obrovské protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme