Policista Chauvin byl na kurzu zvládání krizí. Řekl to instruktor u soudu kvůli smrti Floyda

Bývalý policista Derek Chauvin, který před americkým soudem čelí obžalobě z vraždy a zabití černocha George Floyda při zatýkání, čtyři roky před zásahem absolvoval kurz speciálně zaměřený na zvládání krizových situací. U soudu to v úterý jako svědek řekl policista Ker Yang, který má výcvik sboru na starosti. Podle něj se Chauvin a jeho kolegové učili, jak při zásahu poznat člověka s problémy a jakými technikami ho zklidnit.

Minneapolis (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý policista Derek Chauvin čtyři roky před zásahem absolvoval kurz speciálně zaměřený na zvládání krizových situací. U soudu to řekl policista Ker Yang (na snímku), který má výcvik sboru na starosti | Foto: Jane Rosenberg | Zdroj: Reuters

Yang uvedl, že policisté mají výcvik na to, aby poznali, že jednají s člověkem, který trpí například duševním onemocněním nebo se potýká s důsledky užívání drog. Chauvin čtyřicetihodinový kurz o možnostech, jak nenásilně zklidnit napjatou situaci, absolvoval v roce 2016.

Neodpovídá to našim pravidlům ani etice, řekl u soudu bývalý šéf policisty, který dusil George Floyda

Číst článek

V květnu 2020 pak při zatýkání neozbrojeného Floyda řešil jeho odpor tím, že mu devět minut klečel na krku, i když si Floyd opakovaně stěžoval, že nemůže dýchat.

Obžaloba se snaží dokázat, že Floyd zemřel na nedostatek kyslíku v důsledku tlaku Chauvinova kolena. Podle obhajoby naopak smrt způsobila Floydova předchozí konzumace drog a jeho celkově špatný zdravotní stav.

Chauvinův zákrok a počínání jeho kolegů zachycené kamerami kolemjdoucích rozpoutalo masivní protesty po celých Spojených státech i v zahraničí a stalo se rozbuškou pro nové polemiky o policejní brutalitě a „systémovém rasismu“ v USA vzhledem k tomu, že obžalovaný je běloch.

‚Měl skvělý jižanský hlas.‘ Přítelkyně zavražděného Floyda u soudu mluvila o vztahu i drogové závislosti

Číst článek

U soudu v úterý vypovídal i policejní instruktor Johnny Mercil, který v roce 2018 Chauvina cvičil ohledně obranných technik. Podle něj policisté opakovaně dostávají instrukce o tom, že násilí použité při zásazích musí být přiměřené situaci.

„Vaším cílem je použít nejmenší možnou míru síly, abyste dosáhli svého záměru a získali kontrolu (nad situací),“ řekl Mercil. Podle něj je nutné, aby zákrok byl přiměřený tomu, jaký daná osoba klade odpor.

Na otázku prokurátora, zda je oprávněným zákrokem klečení na krku zatýkaného, který leží spoutaný a neklade žádný odpor, Mercil odpověděl: „Řekl bych, že ne.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme