Chávez nařídil přerušení styků Venezuely s Kolumbií

Venezuela přerušila diplomatické styky s Kolumbií. Ta předtím obvinila Venezuelu, že poskytuje útočiště kolumbijským levicovým povstalcům, a chce zemi žalovat u Mezinárodního trestního tribunálu. Caracas ovšem obvinění popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hugo Chavez | Foto: Office of the President of Venezuela

Kolumbie předložila Organizaci amerických států důkazy - videozáběry, mapy a snímky údajných základen kolumbijských povstalců ve Venezuele. Krátce poté venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil přerušení styků s Kolumbií:

"Chceme-li si zachovat sebeúctu, nemáme na vybranou. Kvůli téhle agresi musíme přerušit všechny styky s bratrskou Kolumbií," řekl Chávez, podle něhož jsou předložené důkazy fotomontáží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Venezuelsko-kolumbijské vztahy na Rádiu Česko přiblížil redaktor David Koubek

Chávez také nařídil kolumbijským diplomatům, aby do neděle opustili Venezuelu a vojáky na hranicích s Kolumbií uvedl do stavu pohotovosti.

Napětí trvá od roku 2005

Jedná se o další epizodu seriálu napětí mezi oběma zeměmi, které se vyhrotilo v roce 2005. Chávez ve svém projevu připomněl historii těchto sporů, například útok Kolumbie na údajný tábor povstalců v Ekvádoru a zaútočil jako vždy na odcházejícího kolumbijského prezidenta Uriba.

Řekl, že Uribe je blázen a dal Kolumbii do rukou Američanů, kteří prý Kolumbii ovládají a mohou si tam dělat, co chtějí, skoro jako agent 007. Chávez taky prohlásil, že je Kolumbijec a má po přerušení diplomatických styků s touto zemí ‚slzu v srdci‘.

Venezuelský prezident už jednou ohlásil zmrazení styků s Kolumbií, a to v roce 2009, když Kolumbie podepsala dohodu s USA o tom, že jim poskytne sedm vojenských základen pro operace amerických agentů, kteří v zemi bojují proti obchodu s drogami. Ty ve velké míře z Kolumbie směřují – i přes Venezuelu – na území Spojených států.

V ohrožení je i obchodní výměna

Teď Venezuela uzavřela velvyslanectví v Kolumbii a do tří dnů má odejít i veškerý personál kolumbijské ambasády v Caracasu. Venezuelský ministr zahraničí Nicolas Maduro navíc prohlásil, že vláda zvažuje pozastavení letů a omezení obchodních styků s Kolumbií.

To může být také dost problematické, protože mezi oběma zeměmi existuje kromě kulturních vazeb poměrně masivní obchodní výměna i vztahy mezi lidmi. Venezuela například není soběstačná a dokonce i americké zboží dováží přes Kolumbii.

Kolumbie své důkazy o údajných základnách kolumbijských povstalců na venezuelském území předložila na schůzce Organizace amerických států ve Washingtonu. Snaží se tak dokázat podporu a možná i spolupráci povstalců s některými venezuelskými představiteli.

Bogota před Organizací amerických států požaduje, aby Caracas prokázal, že guerilly neskrývá; naopak Venezuela zase navrhuje inspekci na amerických základnách v Kolumbii.

David Koubek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme