Chávez podepsal s Ruskem dohodu o atomové spolupráci
Venezuelský prezident Hugo Chávez je v Rusku. Od nástupu do funkce v roce 1999 už podeváté. Tentokrát by měl v Moskvě jednat mimo jiné o nákupu ruských zbraní. Podle ruských médií by mělo jít o obchod v hodnotě pěti miliard dolarů.
Oficiálně je hlavním cílem Chávezovy návštěvy podpis protokolu o rusko-venezuelské spolupráci do roku 2014.
Podle ředitele Střediska iberoamerických studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Josefa Opatrného má Chávezova návštěva mnohem prozaitštější důvod.
Venezuelský prezident Hugo Chávez na státní návštěvě Ruska. Téma pro Střediska iberoamerických studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Josefa Opatrného.
„Venezuelský prezident je dobře známý až militantním postojem vůči Spojeným státům. Logicky tedy hledá jakéhosi spojence a každý, u kterého vidí názorovou třecí plochu je vhodným objektem jeho zvýšeného zájmu,“ uvedl Opatrný na Rádiu Česko a dodal:
„Rusko si Venezuely cení zejména díky tomu, že jako jedna z mála zemí uznala nezávislost separatistických území Abcházie a Jižní Osetie. Kromě Ruska a Venezuely uznaly zmíněné oblasti ještě Nikaragua a tichomořský ostrovní stát Nauru.“
Ruská sféra vlivu
Rusko má navíc ambice opět rozšířit v Jižní Americe svoji bývalou sféru vlivu. Podle ruských médií staví Rusové ve Venezuele továrny na výrobu munice a třeba agentura ITAR-TASS předpokládá, že Venezuela se stane prvním dovozcem nových ruských stíhaček Su-35.
„Venezuela už před časem vyjádřila eminentní zájem a zmíněné stíhací letouny, ale i o kompletní přezbrojení armády. Chce například z Ruska nakoupit vrtulníky, ponorky a celý protiraketový systém, jelikož se cítí ohrožená americkou politikou, respektive kolumbijskou. Obě mocnosti navíc podepsaly dohodu o atomové pomoci,“ řekl Opatrný.
„Chávez nicméně avizoval, že atomovou energii nehodlá využívat ke zbrojním účelům, ale k energetickým. Rovněž vypíchl, že Venezuela si nenechá diktovat žádné restrikce atomové politiky ze strany USA,“ uzavřel.