Chávez prodloužil Velikonoce. Chce ušetřit energii

Venezuelský prezident Hugo Chávez o tři dny prodloužil velikonoční volno. Podle BBC zdůraznil, že nechce podporovat zahálku, ale uspořit elektrickou energii. Většina Venezuelců tak bude mít od 1. dubna týden volna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Hugo Chávez

Venezuelský prezident Hugo Chávez | Foto: Gobierno Bolivariano de Venezuela

Zpravodajové si všímají, že energetická krize v zemi se zhoršuje. Caracas to zdůvodňuje suchem. Venezuela má sice bohaté zásoby ropy, ale z více než 70 procent je závislá na hydroelektrárnách. Opozice naproti tomu poukazuje na nedostatek investic a neefektivnost energetického sektoru.

Prezident Chávez ale tvrdí, že jeho kritici problém energetické krize zveličují a že chtějí před zářijovými volbami oslabit jeho pozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Venezuelský prezident Chávez prodloužil kvůli energetické krizi hydroelektráren Velikonoce. Téma pro odborníka na Latinskou Ameriku Radka Bubna.

Podle odborníka na Latinskou Ameriku z Univerzity Karlovy Radka Bubna by ale ani opozice v podobné situaci nejednala jinak.

„Je to logické a poměrně elegantní řešení. Spousta provozů bude navíc fungovat jako ve všední dny. Předchozí opatření se spíše minula účinkem. Vzpomeňme například omezování provozu právě ve všední dny. To mělo drtivé dopady na běžný život venezuelských občanů. Stejně tak pravidelné vypínání elektrické energie v určité konkrétní hodiny,“ vysvětlil Buben Rádiu Česko.

Špatná energetická politika

Venezuela navzdory zmiňovaným omezením problémy se zásobami energie nemá. Naopak energeticky zásobuje například USA. „Problém s energií se týká konkrétně hydroelektráren ve středu země. Přitom na problém s hydroelektrárnami upozorňovaly i vlády před Chávezem,“ podotýká Buben a dodává:

„Dlouhodobě jsou podobné mimořádné stavy neudržitelné. Chávez bude nucen přijmout odpovědnost a více se vnitrostátní energetice věnovat. Tlak sílí hlavně z řad opozice, která se hodlá díky nadcházejícím podzimním parlamentním volbám vrátit zpět do politické exekutivy. Jestliže by například v parlamentu dosáhla nadpoloviční většiny, znamenalo by to pro Cháveze zcela přehodnotit současnou politiku země nebo obcházet parlament, což by jednoznačně zhoršilo vnímání Venezuely okolním světem.“

Navzdory některým populistickým gestům venezuelského prezidenta se ukazuje, že jeho popularita slábne. „To ale nemusí nutně znamenat posílení vlivu tamní opozice, která je i nadále vnímaná jako velmi slabá a politicky velmi neschopná,“ vysvětluje odborník na Latinskou Ameriku Radek Buben.

Dvojí metr na Cháveze

Chávezův fenomén je venezuelskou veřejností vnímán s evropského pohledu poněkud iracionálně, což potvrzuje i Buben:

„Pro řadu lidí je Chávez jediným možným prezidentem a sympatizují zřejmě s kultem jeho osobnosti. Konkrétní důsledky jeho politiky ale často neschvalují. Například velmi nepopulární zestátňování podniků, které se Chávezovi znelíbí.“

Lukáš Vincourek, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme