Chávez se stává pro Venezuelany modlou i výnosným suvenýrovým artiklem

Hugo Chávez je pro Venezuelany víc než jen politik. Obdivovatelé ho uctívají jako socialistického vizionáře a zároveň skoro jako svatého. A tak se z něj stal i výnosný suvenýrový artikl. V ulicích Caracasu kvete obchod s fotografiemi a upomínkovými předměty připomínajícími zesnulého prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chávez jde na odbyt | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Sobotní mše přivedla do kostela na Bolívarově náměstí mnoho věřících. Katolická církev tady má stejně jako v jiných latinskoamerických zemích velmi silné postavení.

V krámcích rozesetých v centru Caracasu si lidé mohou koupit obrázky svatých a také Huga Cháveze. Pro mnoho Venezuelanů se totiž stal málem svatým. 60letý Marco Estrella na tom založil živnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj ČRo Vít Pohanka si v ulicích Caracasu prohlédl suvenýry spojené s osobností Huga Cháveze

Ve stánku hned u kostela prodává suvenýry oslavující "Velitele", jak mu říká. Koupit u něj lze plakáty, kšiltovky, trička, hrníčky s jeho podobiznou.

A také knížky s Chávezovými projevy nebo oslavující jeho politiku. Nechybí ani malý plastový Velitel v uniformě jako hračka pro děti.

„To vše má posílit revoluční proces, vedený naším vůdcem Chávezem. Ať je s ním Bůh, ať ho provází,“ dodává Marco a bezděky vystihuje důležitý prvek ideologie zesnulého prezidenta. Hugo Chávez se sice označoval za revolucionáře, citoval často Marxe a Lenina. Komunistický vládce Kuby Fidel Castro byl pro něj podle jeho slov druhým otcem.

Ale na rozdíl od evropských marxistů Chávez nikdy nevystupoval proti katolické církvi. Učení Ježíše Krista dokonce označoval za jeden ze zdrojů své socialistické politiky.

Plastový Chávez | Foto: Vít Pohanka

I to asi přispělo k tomu, že si hlavně u chudých Venezuelanů vysloužil skoro nábožnou úctu. Marco na tom vydělává, ale nepovažuje svůj stánek za výhradně komerční podnik.

„Šíříme revoluční ideologii, kterou po 14 let u moci prosazoval náš velitel. Doufáme, že budeme pokračovat ve stejné politické linii, aby se zkonsolidoval revoluční proces a posílil socialismus v naší vlasti,“ vysvětluje.

A pak už se omlouvá a chvátá obsloužit zákazníka, který si žádá plastového Cháveze pro děti.

Vít Pohanka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme