Chce-li Izrael mír, musí podle palestinského prezidenta propustit všechny Palestince

Izrael nemůže počítat s mírem, dokud nepropustí všech jedenáct tisíc vězněných Palestinců. Prohlásil to palestinský prezident Mahmúd Abbás, když v Rámalláhu vítal dvě stovky Palestinců propuštěných během rána z izraelských věznic. Židovský stát je pustil na svobodu, aby tak vylepšil Abbásovo postavení v očích palestinské společnosti. Palestinský prezident vede s Izraelem mírové rozhovory, které dnes přijíždí podpořit i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítání palestinských vězňů | Zdroj: ČTK

Mnoho Palestinců ale tvrdí, že takový dialog jejich straně nic nepřináší. Dnes tedy mohl prezident Abbás ve svém sídle triumfálně uvítat 198 mužů a žen, které Izrael do rána věznil kvůli ozbrojené i politické činnosti proti židovskému státu. Na svobodu ale nevyšel žádný aktivista těch organizací, které mírový proces odmítají, jako je například Hamás.

V izraelských věznicích ale zůstává nejméně devět tisíc dalších Palestinců. Někteří za teror a povstalecké aktivity, jiní za běžnou kriminalitu. Jeruzalémská vláda navíc v takzvané administrativní vazbě drží dlouhá léta i Palestince, kteří nikdy nebyli za nic odsouzeni, ani proti nim nebylo vzneseno obvinění.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme