Chceme odstoupit od klimatické dohody, oznámily Spojené státy oficiálně OSN
Americké ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo Organizaci spojených národů, že chce odstoupit od pařížské dohody o klimatu. Oznámení však neznamená formální zahájení procesu odstoupení od dohody, upozornila agentura AP.
Oznámení je považováno převážně jako symbolické, protože země může odstoupit od nové mezinárodní dohody, jakou je pařížská dohoda o klimatu, nejdříve tři roky poté, co vstoupí v platnost.
Trumpovo odstoupení od klimatické dohody je 'planetární katastrofa‘, zaznělo v europarlamentu
Číst článek
V případě pařížské dohody je to 4. listopadu 2019. Celý proces pak trvá rok. Odstoupení od smlouvy tak může být dokončen nejdříve po nových prezidentských volbách v roce 2020. Nový prezident pak může rozhodnout o opětovném připojení k dohodě.
„Spojené státy podporují vyvážený přístup k politice v oblasti klimatu," uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Vyvážený přístup je podle USA takový, že se sníží emise, ale současně se podpoří hospodářský růst a zajistí energetická bezpečnost. Ministerstvo rovněž uvedlo, že USA se budou nadále účastnit mezinárodních setkání a jednání o změnách klimatu.
Trump proti klimatické dohodě
Americký prezident Donald Trump oznámil rozhodnutí o odstoupení od dohody na počátku června. Uvedl, že dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila ropný, plynárenský, uhelný a zpracovatelský průmysl. Uvedl ale také, že je otevřený novému projednání podmínek dohody.
Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody. Je moc drahá, tvrdí Trump
Číst článek
„Jak naznačil prezident ve svém oznámení 1. června a následně, je otevřen opětovnému zapojení do pařížské dohody, pokud Spojené státy budou moci identifikovat podmínky, které jsou příznivější pro ně, jejich podnikání, jejich zaměstnance, jejich lidi a jejich daňové poplatníky," dodalo ministerstvo.
Státy si podle dohody samy stanovily vlastní národní plány na snížení emisí. Trump tedy může přijít s jinými cíli, než jsou ty, které stanovil předchozí prezident Barack Obama. Nemůže ale jednostranně změnit text dohody.
Také podle viceprezidenta Mikea Pence je odstoupení od pařížské klimatické dohody v zájmu Spojených států. „Náš prezident staví Ameriku na první místo. Proto ohlásil, že se Spojené státy stáhnou z Pařížské klimatické dohody. Dnes jsme o tom oficiálně informovali Spojené národy,“ potvrdil Pence.
Odchod USA dohodu neohrozí
USA se v dohodě zavázaly, že sníží emise skleníkových plynů v zemi mezi lety 2005 a 2025 o 28 procent. Bez ohledu na to, jak to se Spojenými státy dopadne, dohoda zůstane v platnosti, protože ji ratifikoval dostatek dalších zemí.
Pařížskou dohodu o klimatu v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Základním cílem dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.