Chceme potraviny místo zbraní, naznačuje Severní Korea

Severní Korea signalizuje ochotu k zastavení procesu obohacování uranu výměnou za americkou potravinovou pomoc. Vyplývá to z prohlášení ministerstva zahraničí KLDR. Podle nejmenovaných amerických představitelů jednaly obě strany o dodávkách potravin ještě před smrtí diktátora Kim Čong-ila, nyní ale záleží na politice jeho nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nového vůdce KLDR Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí obvinil Spojené státy z politizace dodávek potravin s tím, že vedení KLDR počká a uvidí, jestli Američané mají vůli vybudovat důvěru.

Podle expertů jde o vstřícnou nabídku Pchjongjangu, který ale na druhé straně požaduje obnovení dříve slíbené pomoci. Washington se totiž v minulosti zavázal dodat 500 tisíc tun potravin, před necelými třemi lety ale dodávky zastavil v reakci na severokorejskou zkoušku rakety dlouhého doletu.

Pchjongjang se potýká s těžkou hospodářskou krizí, která podle pozorovatelů ztěžuje pozici nového vůdce Kim Čong-una. Na druhé straně ale experti nevylučují, že se nástupce zesnulého diktátora pokusí upevnit si moc i provedením dalších testů včetně jaderných.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme