Chceme vlastní stát! Oznámili Palestinci v OSN

Chceme vlastní stát! Bouchli obrazně řečeno Palestinci pěstí do stolu na půdě Organizace spojených národů v New Yorku. Šéf jejich samosprávy Mahmúd Abbás předal formální žádost o přijetí za plnohodnotný členský stát. Američané a Izraelci nejsou nadšení. Hlavně arabští zástupci ale přivítali jeho čin ovacemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás předává žádost o přijetí do OSN generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki Munovi

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás předává žádost o přijetí do OSN generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki Munovi | Zdroj: Reuters

Takhle živo v OSN nebývá často. Delegáti působí obvykle spíš ospalým dojmem. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se ale tentokrát dočkal mohutného potlesku už při příchodu k řečnickému pultu.

V ruce přitom třímal kopii dokumentu, který krátce předtím předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki Munovi. Přes překladatelku pak argumentoval, proč přišel čas z jeho pohledu čas k činům právě teď:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky z jednání valného shromáždění OSN v New Yorku

„Přišel čas, aby můj statečný a hrdý lid po desetiletích vyhánění, koloniální okupace a neustálého utrpení žil jako ostatní národy na světě: svobodný ve svrchované a nezávislé vlasti,“ prohlásil mimo jiné Mahmúd Abbás.

Za hlavní příčinu krachu palestinsko-izraelských jednání označil budování dalších židovských osídlení na palestinských územích, která Tel-Aviv odmítá zastavit.

Reakce Benjamina Netanjahua

Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu promluvil ve Valném shromáždění OSN jen o něco později. Palestinci by podle něj měli v prvé řadě dohodnout mír a teprve potom dostat svůj stát. Vysvětloval pak docela podrobně bezpečnostní problémy, které bude pro Izrael představovat případný palestinský stát bez uzavřené mírové dohody.

„Prezident Abbás tu řekl, že Palestinci jsou vyzbrojeni jen nadějí a sny. Ano - ale také desetitisíci střelami. Podávám tu ruku palestinskému lidu, abychom společně mohli najít cestu ke spravedlivému a trvalému míru,“ dodal Benjamin Netanjahu.

Americká podpora

Benjamin Netanjahu má na své straně pořád silného spojence. Američané jsou odhodlaní palestinský návrh v radě bezpečnosti OSN zablokovat svým veta. Jenže každé jeho použití je problematické a mírně řečeno nepřispívá k demokratické pověstí Spojených států hlavně v muslimském světě.

Američané se proto podle očekávání budou snažit přesvědčit i jiné země v Radě bezpečnosti tak, aby Palestinci nedostali potřebnou podporu devíti z patnácti hlasů. Čeká se, že proto několikatýdenní snaha najít nějaký kompromis.

Benjamin Netanjahu při projevu před OSN | Foto: Reuters

Někteří diplomaté v OSN poznamenávají, že by palestinská reprezentace mohla vyměnit příslib státnosti za víc peněz z Evropy a Spojených států. A že právě proto není její současný krok jenom politickým gestem, ale dobře promyšleným tahem s možnými příjemnými vedlejšími účinky.

Druhá cesta ke státu

Po očekávaném neúspěchu v Radě bezpečnosti zbývá Palestincům možnost přijetí do OSN prostřednictvím rezoluce Valného shromáždění, kde se rozhoduje prostou většinou hlasů a žádná země nemá právo veta. V takovém případě je ale sporné, jakou bude mít palestinská státnost váhu v mezinárodním právu.

Zastínění jiných světových problémů

Aplaus Mahmúdu Abbásovi v každém případě přehlušil jiná témata, o kterých se na letošním Valném shromáždění v OSN mluví. Český prezident Václav Klaus, který mluvil jen kráce před Mahmúdem Abbáse, to označuje za trochu nespravedlivé:

„Samozřejmě si myslím, že se z toho udělala teď taková kauza, která odsunula všechno dalšího na valném shromáždění do pozadí, jako kdyby se vůbec nic jiného nedělo a nedálo v celém světě, což myslím, že zase tak úplně fér k těm dalším problémům světa není.“

Jenže život a mezinárodní mediální pozornost často prostě féroví nejsou. Palestinská otázka se zase jednou dostala do popředí světového zájmu. A když nic jiného, je už tohle pro Palestinskou samosprávu důležitý diplomatický úspěch.

Zdenka Turková, Vít Pohanka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme