Chceme zajistit mír mezi Izraelem a Palestinci. Dokážeme to, řekl Trump Abbásovi v Bílém domě

Možnosti obnovit izraelsko-palestinský mírový proces má být věnováno první osobní setkání vůdce palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které ve středu začalo v Bílém domě. Tisková konference politiků se nepředpokládá, podle amerických zdrojů se očekává jen společné prohlášení. Trump při přivítání svého hosta řekl, že je připraven spolupracovat s Izraelem a s Palestinci na dosažení mírové dohody.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás a Donald Trump | Zdroj: ČTK

"Chceme zajistit mír mezi Izraelem a Palestinci. Dokážeme to," konstatoval povzbudivě, přestože mírové jednání je už tři roky na mrtvém bodě. Je prý překvapen, jak dobře vůdci Izraele a Palestiny spolupracují, usilovat je teď třeba o zastavení násilností.

Abbás připomněl, že cílem jeho politiky je mír na základě existence dvou států v hranicích z roku 1967. Právě takové řešení podle něj prospěje boji s terorismem. Trumpova snaha pokročit v mírovém jednání podle Abbáse otevírá nové možnosti. Je čas, aby Izrael ukončil okupaci palestinských území. Palestinci Izrael uznávají a "vychovávají své děti a vnuky k míru", řekl palestinský vůdce.

Poprvé spolu oba politici hovořili po telefonu již v první polovině března, kdy Trump pozval Abbáse s ujištěním, že dodrží "závazek k mírovému procesu, který povede ke skutečnému míru mezi Palestinci a Izraelci".

Palestinské vedení je znepokojeno vstřícnějším přístupem k Izraeli, který Bílý dům začal dávat najevo poté, co Trump vystřídal ve funkci Baracka Obamu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu byl jedním z prvních zahraničních státníků, kteří Trumpa v Bílém domě navštívili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme