Soud nařídil propustit Manningovou z vězení. Dříve vynesla tajné dokumenty pro WikiLeaks

Americký federální soudce ve čtvrtek nařídil, aby Chelsea Manningová, dříve analytik americké vojenské tajné služby Bradley Manning, byla po více než roce propuštěna z vězení. Tam byla držena proto, že odmítala vypovídat v kauze WikiLeaks. Informovala o tom agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty

Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty | Foto: Suzanne Cordeiro | Zdroj: Reuters

Žádosti Manningové o prominutí pokuty ve výši 256 tisíc dolarů, tedy šesti milionů korun, za odmítnutí vypovídat však soudce odmítl vyhovět.

Vynesla tajné dokumenty pro WikiLeaks, teď je v nemocnici. Manningová se pokusila o sebevraždu

Číst článek

Právníci Manningové předtím oznámili, že se jejich klientka pokusila o sebevraždu. Manningová se údajně pokusila vzít si život ve věznici v Alexandrii ve státě Virginie. Byla převezena do nemocnice, kde se zotavuje.

Páteční slyšení před federálním soudem v kauze pohrdání soudem, kvůli níž byla od loňského května v cele předběžného zadržení, bylo podle čtvrtečního rozhodnutí soudu nakonec zrušeno, píše Reuters.

Mannningová, která se před časem rozhodla pro změnu pohlaví, čelila obvinění, že odmítala vypovídat o zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi.

Podle soudního rozhodnutí ale už její výpověď nebude k vyšetřování zapotřebí, a její další zadržování tak nemá smysl.

V roce 2010, tehdy ještě jako vojín Bradley Manning, vynesla statisíce tajných vojenských dokumentů o působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu. V roce 2013 ji vojenský soud poslal na 35 let do vězení. Tehdejší prezident Barack Obama před odchodem z úřadu zkrátil Chelsea Manningové trest na pětinu a v květnu 2017 byla propuštěna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme