Za pohrdání soudem. Chelsea Manningová je znovu ve vězení kvůli WikiLeaks, odmítla vypovídat

Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty, se v pátek znovu ocitla ve vězení. V roce 2013 byl Manning odsouzen k 35 rokům vězení za vyzrazení důvěrných informací. Ve vězení nastoupil cestu ke změně pohlaví a po čtyřech letech byl jako Chelsea Manningová propuštěn.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty | Foto: Suzanne Cordeiro | Zdroj: Reuters

Soudce ve virginské Alexandrii v pátek Manningovou poslal do cely za pohrdání soudem, protože odmítla před velkou porotou vypovídat v blíže neurčené kauze týkající se WikiLeaks a jejího zakladatele Juliana Assangea.

Whistleblower z kauzy WikiLeaks je na svobodě. Po sedmi letech a jako žena

Číst článek

Argument Manningové, že odepření výpovědi je její ústavní právo, soud neuznal. Ve vězení bude do doby, než si své stanovisko rozmyslí nebo dokud porota nerozhodne jinak.

Na co se soudci Manningové ptali, není podle agentury Reuters jasné. Její obhájci tvrdí, že dotazy se týkaly kauzy z roku 2010, za níž pak byla odsouzená.

Bradley Manning tehdy serveru WikiLeaks předal 470 000 bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250 000 tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme