Chemické zbraně použité v Sýrii mají sovětský původ, tvrdí Human Rights Watch. Moskva to odmítá

Syrské letectvo při útoku v Chán Šajchůnu údajně použilo chemickou zbraň sovětského původu. Tvrdí to organizace Human Rights Watch, podle které se jednalo o bombu HUB 250 nebo HUB-500. Ruské ministerstvo říká, že to není možné. Podle Moskvy byly všechny tyto chemické zbraně zlikvidovány v 60. letech.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko i Sýrie útok popírají. Vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. | Zdroj: Reuters

Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov označil experty Human Rights Watch za pohádkáře. Řekl, že Sovětský svaz tyto zbraně nikdy do zahraniční nevyvážel.

Jejich konstrukce je navíc jiná, než uvádí Human Rights Watch. Neplní se seshora, ale z boku a nikdy se neplnily sarinem, který byl údajně v Sýrii použit. Fotografie této letecké bomby byla pořízena v Muzeu ozbrojených sil v Moskvě, dodal pro zajímavost generál Konašenkov.

Tyto letecké bomby podle něj explodovaly ve vzduchu ve výšce od 30 do 70 metrů, takže po sobě nemohly zanechat kráter v zemi.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme