Chemický Alí zřejmě nepřežil útok Britů v Basře

Irácký vůdce Saddám Husajn s největší pravděpodobností přišel o jednoho z věrných stoupenců. Tělo Alího Hasana Madžída, známého jako chemický Alí, našli Britové v Basře. Americké velení ale zprávu zatím nepotvrdilo. Madžíd měl na starosti obranu jihu Iráku, jehož centrum Basra je už téměř celé pod kontrolou britských jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Hasan Madžíd | Zdroj: ČTK

Britové už o víkendu bombardovali budovy v jihoiráckém středisku Basra, kde se měl bratranec Saddáma Husajna nacházet. Poté pátrali po jeho těle a dnes ráno oznámili jeho nalezení. "Je těžké říci, zda tělo, které jsme našli, skutečně patří jemu. Stále čekáme na identifikaci, ale podle nezávislých vnitřních zdrojů přímo v Basře je to on," potvrdil jeden z vrchních velitelů koaličních sil v Kataru Brian Buridge.

Spolu s Madžídem při britském útoku údajně zemřeli také velitel rozvědky působící v Basře a členové Madžídovy ochranky.

Britové nyní věří, že až se obránci Basry o smrti svého vůdce dozvědí, urychlí to úplné ovládnutí města. "Zpráva o smrti chemického Alího by mohla vést k tomu, že i zbytky jednotek, které jsou promíchány s polovojenskými oddíly v Basře, se stáhnou do okolí a budou působit gerilovou taktikou," soudí brigádní generál Petr Pavel, který zastupuje naši armádu na spojeneckém velitelství v Kataru.

Madžíd patřil k nejbrutálnějším členům iráckého vedení. Dal v minulosti rozkaz použít plyn proti iráckým Kurdům. Po válce v Perském zálivu zasahoval na jihu proti šíitům, kteří povstali proti Bagdádu.

Místní velení koaličních sil uvedlo, že britské jednotky už mají pod kontrolou většinu Basry. Místy však ještě narážejí na lokální ohniska odporu. V úzkých uličkách historického středu města, který byl ještě ráno v rukou iráckých obránců, už údajně operují britští výsadkáři. Námořní pěchota obsadila prezidentský palác, nad městem létají vrtulníky a podporují pozemní jednotky, které se snaží stabilizovat situaci a eliminovat ozbrojené skupiny.

Část obyvatelstva Basry vyšla údajně do ulic vítat koaliční vojáky jako osvoboditele. Zpravodajové se však zmiňují také o drancování obchodů. "Místní obyvatelé přicházejí k opuštěným objektům a berou si to, na co mají podle jejich názorů právo. Není na nás, abychom se do toho pletli. Mají pocit, že je stát léta okrádal a teď si to berou zpět," uvedl včera plukovník Hugh Blackman.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na tomto serveru

Martin Hromádka, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme